Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... posibilitate transcriere certificat nastere la iasi
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

posibilitate transcriere certificat nastere la iasi

spuneti-mi va rog se poate transcrie certificat nastere la iasi dupa ce am redobandit cetatenia romana?
Buna seara !
Pentru cetăţenii români de peste 18 ani cu domiciliul în străinătate, cererea se adresează primarului unităţii administrativ-teritoriale de la ultimul loc de domiciliu avut în ţară (cu avizul s.p.c.j.e.p.), iar dacă nu au avut domiciliul în România, primarului sectorului I al municipiului Bucureşti (cu avizul prealabil al Direcţiei Generale de Evidenţă a Persoanelor a Mun. Bucureşti). Pentru stabilirea primăriei unităţii administrativ-teritoriale competente să întocmească actul, cetăţenii români cu domiciliul în străinătate prezintă dovada eliberată de Serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor de la ultimul domiciliu avut în ţara.
Nu se poate.
Cererea se depune la Primaria Sectorului 1 Bucuresti, personal sau prin persoana imputernicita cu procura speciala.

@adrianmarin
Este adevarat ce spuneti dvs. insa numai pentru cetatenii romani, nu si pentru cei care redobandesc cetatenia romana.
Ares-3, moderator
Conf.art.73, alin 5 din HG 64/2011 pers. care redobandesc cetatenia romana si fac dovada cu Certificatul de cetatenie eliberat de Aut. Nat. pentru Cetatenie depun cererea la primaria ultimului loc de domiciliu avut in tara, inainte de renuntarea la cetatenia romana. Dati-ne mai multe detalii, unde locuiti cu ce acte va legitimati, aveti permis de sedere permanenta eliberat de ORI?

Este vorba despre situatia cetatenilor moldoveni care si-au pierdut cetatenia din motive neimputabile lor (ei sau ascendentii lor pana la gradul III), deci nu se pune problema vreunui domiciliu avut la un moment dat in Romania.
Eu cel putin asa am inteles.

Poate revine utilizatorul cu detalii suplimentare :)
Daca nu au avut domiciliul niciodata in Romania atunci e clar se prezinta cu actele la Sectorul 1 Bucuresti.