Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... declaratia 010
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

declaratia 010

buna seara,
va rog sa ma lamuriti daca trebuie sa depun decl 010 pana la sf lunii la o intrep.indiv. infiintata anul trecut.pana acum am depus decl 200 si 220
multumesc
010 ai depune daca ai avea angajat (daca nu ai avut pina acum) sau devii platitor de TVA ( caz particular treci de la trimestru la luna in conditiile legii).
Pana la 31 ianuarie, au această obligaţie persoanele juridice, plătitoare de impozit pe profit sau plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderii care optează pentru plata impozitului pe veniturile microîntreprinderii sau impozit pe profit.
Obligaţia este reglementată prin art. 112 indice 2 şi art. 112 indice 8 din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

In cazul dumneavoastra, care sunteti platitor de impozit pe venit, declaratia 010 se depune ori de cate ori aveti de facut modificari fata de cele declarate la infiintare, in general pentru modificarea vectorului fiscal.

Nu va suparati dar acelasi lucru i l-am transmis si eu domnului. Si poate mai pe intelesul dansului!
In cazul intreprinderilor individuale modificarea vectorului fiscal se face cu declaratia 070 iar nu cu declaratia 010.