avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 010
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 010

Buna ziua,
O societate infiintata in ian.2013, paltitoare de impozit pe profit( firmele infiintate in ian. 2013, nu erau obligate sa treaca la micro), nu a avut activitate (CA=0). Este obligata sa depuna 010 in ian. 2014, pentru trecere la micro ?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 17:04, 13 Ianuarie 2014
Buna ziua,

Pentru orice modificare a vectorului fiscal trebuie depusa declaratia 010.
Multumesc pt. raspuns. Dar cred ca este obligatorie trecerea la micro.
Buna ziua,

Aplicarea sistemului microintreprinderilor nu este optionala, ci obligatorie daca sunt indeplinite conditiile cerute de legislatie.
In cazul in care la sfarsitul anului 2013. indepliniti conditiile prevazute la art.112^1 din CF, veti inregistra prin intermediul declaratiei 010, trecerea de la platitor de impozit pe profit la plattor de impozit pe veniturile microintreprinderilor.

Nu uitati ca termenul in care sunteti obligata sa faceti mentiunea, este de 30 de zile de la data la care intervine modificarea informatiilor. Depasirea termenului se sanctioneaza cu amenda de 500 lei.

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare vector fiscal rohag rohag Un SRL este inregistrat in vectorul fiscal cu plata impozitului pe profit de 16%(de la aparitia vectorului fiscal). In anul 2013 rezultatele totale incadreaza ... (vezi toată discuția)
Optiune impozit venit 3% micro daniela62 daniela62 Societate infiintata in data de 02.12.2011 cu vector fiscal impozit pe profit, doreste inregistrarea ca platitor de impozit pe venit de 3% incepand cu anul ... (vezi toată discuția)
Depasire ca 65000 euro trecere la impozit pe profit cu luna iulie me.elena me.elena Buna ziua Am si eu urmatoarea nelamurire :la data de 24 iulie 2013 am depasit CA de 65000 eur drept pentru care am intocmit declaratia 010 pentru scoaterea de ... (vezi toată discuția)