Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 010
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 010

Buna ziua,
O societate infiintata in ian.2013, paltitoare de impozit pe profit( firmele infiintate in ian. 2013, nu erau obligate sa treaca la micro), nu a avut activitate (CA=0). Este obligata sa depuna 010 in ian. 2014, pentru trecere la micro ?
Multumesc!
Buna ziua,

Pentru orice modificare a vectorului fiscal trebuie depusa declaratia 010.
Multumesc pt. raspuns. Dar cred ca este obligatorie trecerea la micro.
Buna ziua,

Aplicarea sistemului microintreprinderilor nu este optionala, ci obligatorie daca sunt indeplinite conditiile cerute de legislatie.
In cazul in care la sfarsitul anului 2013. indepliniti conditiile prevazute la art.112^1 din CF, veti inregistra prin intermediul declaratiei 010, trecerea de la platitor de impozit pe profit la plattor de impozit pe veniturile microintreprinderilor.

Nu uitati ca termenul in care sunteti obligata sa faceti mentiunea, este de 30 de zile de la data la care intervine modificarea informatiilor. Depasirea termenului se sanctioneaza cu amenda de 500 lei.

Numai bine