avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 996 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort custodia copilului

sunt casatorita si am un copil de 2 luni,vreau sa divortez.ce sanse am sa primesc custodia copilului.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 02:58, 30 Ianuarie 2012
Aveti sanse mari. Dupa 1 octombrie regula este exercitarea autoritatii parintesti in comun
buna seara ,
Dupa noile reglementari ale noului cod civil, termenul de custodie nu mai exista, el s-a inlocuit cu exercitarea autoritatii parintesti, care de regula este comuna, de ambii parinti.
Formulati actiune in instanta pentru stabilirea domiciliului copilului la dvs. Se va efectua ancheta sociala la domiciliul ambilor parinti, petru a se stabili care are conditii mai bune,cel mai bine contactati un avocat pentru a va sprijini
bafta
Sansele dvs. sunt imense sa obtineti copilul.
Sotul va avea eventual un drept de vizita si dreptul de a se informa despre copil.
Ar fi totusi bine sa va angajati avocat ca sa nu va pacaliti in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incredintare copil oana_lex82 oana_lex82 Buna, ma intereseaza si pe mine in ce conditii pot obtine custodia copilului meu.Mentionez ca nu l-am abandonat nicio zi, am avut total grija de el insa unele ... (vezi toată discuția)
Divort cu custodie exclusiva ! alinabarac1982 alinabarac1982 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat . Sunt casatorita si am doi copii mici ( fetita 1.5 ani ) baiatul ( 2.5 ani ) sotul meu in acte a jucat tot la ... (vezi toată discuția)
Divort 2009, rejudecare pentru obtinere autoritate parinteasca comuna merlin12 merlin12 Buna ziua, Fratele meu a divortat in 2009. In urma divortului, fosta sotie a ramas cu copilul (pe atunci legea nu dadea castig de cauza si tatilor) si cu ... (vezi toată discuția)