Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort custodia copilului

sunt casatorita si am un copil de 2 luni,vreau sa divortez.ce sanse am sa primesc custodia copilului.
Aveti sanse mari. Dupa 1 octombrie regula este exercitarea autoritatii parintesti in comun
buna seara ,
Dupa noile reglementari ale noului cod civil, termenul de custodie nu mai exista, el s-a inlocuit cu exercitarea autoritatii parintesti, care de regula este comuna, de ambii parinti.
Formulati actiune in instanta pentru stabilirea domiciliului copilului la dvs. Se va efectua ancheta sociala la domiciliul ambilor parinti, petru a se stabili care are conditii mai bune,cel mai bine contactati un avocat pentru a va sprijini
bafta
Sansele dvs. sunt imense sa obtineti copilul.
Sotul va avea eventual un drept de vizita si dreptul de a se informa despre copil.
Ar fi totusi bine sa va angajati avocat ca sa nu va pacaliti in instanta.