Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general avans extracomunitar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

avans extracomunitar

Am platit un avans catre SUA, dar nu am primit factura de avans. Marfa va veni cu DVI peste 2 luni cu valoarea totala a marfii (respectiv suma avansului platit). Sunt obligata sa emit autofactura pana in 15 a lunii urmatoare sau e valabil decat la achizitii intraconumitare?
Doar la achizitii intracomunitare pentru ca exigibilitatea tva pentru importuri intervine atunci cand ar fi intervenit obligatia de plata a taxelor vamale.