Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... gradatii bibliotecar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

gradatii bibliotecar

Doresc sa stiu daca functia de bibliotecar debutat constituie o gradatie
Ba mai mult, pentru acordarea sporului neuropsihic prevazut in Legea bibliotecilor nr 334 / 2002 modificata si republicata, care in art. 51, alin. (5) stipuleaza ca " personalul din biblioteci beneficiaza, pentru solicitare neuropsihica, de un spor de 5% din salariul de baza, care face parte din acesta, pentru fiecare treapta, gradatie profesionala detinuta", solicita un referat prin care sa se arate care sunt conditiile din biblioteca in baza carora poate fi acordat acest spor !!!. Consider ca la elaborarea Legii 334/2002 s-au avut un vedere factorii generatori de solicitare neuropsihica si s-au aotinut avizele necesare elaborarii legii. cred ca nu este nevoie sa aratam din nou acesti factori. Daca este lege, trebuie aplicata. Deci, in interpretarea mea, un bibliotecar aflat la ultima treapata/gradatie ar trebui sa primeasca pentru acest spor, 20% din salariu, care, totodata face parte din salariu
da, este corecta interpretarea dvs in privinta aplicarii legii