avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... regulament scolar, incidente in scoala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

regulament scolar, incidente in scoala

Buna ziua,

Va rog ajutati-ma in urmatoarea problema:

Am un nepotel de 12 ani care a luat apararea unei colege de scoala, incercand sa faca singur dreptate.
Un coleg de scoala s-a dus la acea fetita a insultat-o in fel si chip, iar el a vrut sa "ii dea o lectie", punandu-i o piedica. Acesta a cazut si si-a rupt mana, nu stiu daca exista si alte complicatii.
Incidentul s-a produs in scoala si din cate am inteles directoarea scolii i-a amenintat ca il va trimite pe copil la scoala de corectie. Este vorba, totusi de un baiat de 12 ani, fara alte incidente, fara medii scazute la purtare.

Acest incident a avut loc in scoala, oare nu au si profesorii o parte de vina? Copilul care are mana in atele este recunoscut pentru "buna" lui purtare, neavand nicio problema datorita functiei importante a parintilor.


Spuneti-mi va rog cum ar putea sa rezolve aceasta situatie, din pacate parintii nu au posibilitati financiare si acest copil are sanse in viata doar invatand!!!! Ce se poate intampla in cazul in care sunt complicatii cu privire la starea de sanatate a baiatului cazut? Sau, mai bine zis, ce se poate intampla in cazul in care parintii aduc certificate medicale false?

Nu vreau sa credeti ca ii iau apararea nepotului meu dar chiar este un copil retras si cuminte.


Este oare normal sa ii fie atribuita vina exclusiv lui? Existe clauze in regulamentul scolar general care sa se refere si la aceste situatii?


Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: alka , utilizator 21:47, 30 Octombrie 2008
Raspunderea penala a minorului este angajata de la varsta de 14 ani (intre 14 si 16 ani daca se dovedeste ca a savarsit fapta cu discernamant ).
Deci , fatza de un minor care nu a implinit inca 14 ani nu se poate aplica o sanctiune penala.
In schimb , fatza de acesta se poate aplica o masura educativa .
Masurile educative care se pot lua fata de minor sunt:
mustrarea;
libertatea supravegheata;
internarea intr-un centru de reeducare;
internarea intr-un institut medical-educativ.

Sigur ca aceste masuri pot fi dispuse de catre instanta de judecata daca exista o sesizare in acest sens .
In cazul in care certificatele medicale nu reflecta realitatea , acestea pot fi contestate.
In vederea aplicarii un masuri educative se vor avea in vedere toate elementele de fapt ale situatiei , printre care si conduita baietelului dinaintea savarsirii faptei.
Sfatul meu este sa luati legatura cu parintii copilului , sa prezentati scuzele de rigoare , si sa vedeti daca acestia doresc , intr-adevar , pt solutionarea acestui raport juridic de conflict implicatia institutiilor abilitate.
Stimata doamna,
Linistiti-va mai intai.
Luati legatura cu parintii celuilalt baiat, discutati cu dirigintele clasei si cu directorul scolii.
Cu siguranta, dupa cum va caracterizati nepotul, lipsa antecedentelor va cantari in luarea unei decizii in cadrul scolii.
Se va lua masura scaderii notei la purtare si i se va da o sanctiune, repet, in functie de circumstante si antecedente.
Copii trebuie sa invete ca exista reguli si regulamente, dar mai ales ca nu trebuie sa isi faca dreptate singuri (chiar e vorba de cavalerism).
Referitor la incident, nu vad ce vina ar putea sa aiba profesorii, decat daca, de-a lungul timpului, au tolerat actiunile neconforme cu regulamentul scolar si bunul simt (dar asta e o alta discutie).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Violenta in scoli ContSters231123 ContSters231123 In fata une scoli bucurestene un minor de 14 ani este acostat de un baiat mai mare si amenintat. Minorul se sperie de aparitia unuia mai inalt care-l apucase ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva unui minor sub 14 ani Josephiine Josephiine Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu niste informatii. Un minor terorizeaza o scoala gimnaziala. Are sub 14 ani si a fost dus de mai multe ori la ... (vezi toată discuția)
Probleme cu profesorii la scoala pe motiv ca eleva are parul vopsit Laurentiuv Laurentiuv Fata mea are parul vopsit ( suvite blonde) si unii profesori o ameninta cu excluderea de la ore daca nu se vopseste la loc in culoarea naturala. Doresc sa ... (vezi toată discuția)