Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Agenti economici exceptati de la utilizarea caselor de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Agenti economici exceptati de la utilizarea caselor de marcat fiscale

Detin o intreprindere individuala cu obiect de activitate amenajari interioare (constructii) si as dori sa stiu daca e adevarat ca nu sunt obligata sa utilizez casa de marcat in cazul unor lucrari de constructii,respectiv amenajari interioare la domiciliul clientului.va multumesc anticipat pt raspunsuri
george-neagu, moderator
da, operatorii economici care efectueaza urmatoarele tipuri de lucrari, nu sunt obligati sa detina casa de marcat.
l) serviciile de instalatii, reparatii si intretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
o) efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;
Ele sunt mai multe, insa intr-una din aceste categorii va incadrati Dvs.

pentru mai multe detalii, cititi in OUG 28/1999, iar la art 2, gasiti exceptiile.
Activitati exceptate de la obligativitatea folosirii casei de marcat: efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte.
va multumesc tare mult,maine am control de la finante si am fost avertizata sa nu cumva sa am facturi emise catre pers fizice incasate cu chitanta,cand eu stiam ca nu ar reprezenta o problema fiind lucrari de amenajari in apartamente.multumesc inca o data si va doresc o seara placuta
cred ca topicul este vechi dar casa de marcat este obligatorie tuturor celor care incaseaza cash,chiar daca lucrarile se fac la domiciliul clientului