Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Calcul spor vechime la salariati retribuiti cu ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Calcul spor vechime la salariati retribuiti cu salariul minim brut pe economie

Este calculat corect ?
Referent cl.III asistent gr.4
iunie 2010 :741 lei
iulie - decembrie 2010 : diminuat cu 25 % = 556 lei se majoreza la 600 lei
ianuarie 2011 556 majorat cu 15%= 640 lei se majoreaza la 670 lei
ianuarie 2012 : 700 lei
01 februarie trece la gradatia 5
Referent cl.III asistent gr.5
640 *102,5% = 656 lei se majoreza la 700 lei

Multumesc!
gordius, utilizator
corect :)
Daca pe luna ianuarie 2012 salariul de baza a fost de 700 lei, cred ca ar trebui ca acesta sa fie inmultit cu 2,5% si va rezulta 717,5 lei.
Asta e parerea mea!
buia a scris:

Daca pe luna ianuarie 2012 salariul de baza a fost de 700 lei, cred ca ar trebui ca acesta sa fie inmultit cu 2,5% si va rezulta 717,5 lei.
Asta e parerea mea!

Exact...
Chiar si in cazul in care s-a ajuns la aceasta suma de 700 lei prin majorarea salariului avut in luna decembrie 2011 de 670 lei , la salariul minim brut pe economie pe anul 2012 ?

gordius, utilizator
sporul de vechime, de care se face caz aici, a fost inclus in salariu, urmanad ca acesta sa fie majorat cu clasele alea curioase.baza de calcul, pentru acest spor, este suma de 700 lei, stabilit prin hg-ul ala minunat. mea culpa, n-am observat ca acel 1 februarie e 2012.