avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Modificarea gradatiei de vechime
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Modificarea gradatiei de vechime

Buna ziua!

La modificarea gradatiei de vechime in cazul salariatilor cu salar de baza de 670 lei, cel care trece la gradatia de vechime 1, noul salar de baza va fi inmultit cu 1,075(670*1,075); iar cel care trece la gradatia de vechime 2, salariul de baza va fi inmultit cu 1,050(670*1,050). Este corect ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: buia , utilizator 11:10, 7 Aprilie 2011
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile art. 6 din legea 285/2010 si prev. art. 10 (5) din legea nr. 284/2010 pentru fiecare clasa de salarizare se acorda 2,5% din salariul de baza .
Astfel pt gradatia 1 - 3 clase x 2,5% = 7,5%
gradatia 2 - 2 clase x 2,5% = 5%
Calculul dvs. este corect .

buna ziua,

calculul si eu zic ca este bine dar ce ne facem in practica?

Am pe moment 2 exemple, un functionar public care trece la gradatia 1 si un asistent personal trece la gradatia 4.
La functionarul public am ajuns la suma de 742 lei (690 X 1.075) si trece de la clasa de salarizare 27 la 30.

La asistentul personal este o situatie noua deoarece salariul celui cu gradatia de vechime 4 (707) este mai mare decat a celui cu gradatia de vechime 5 (690).

Am fost informati de curand ca dispozitiile angajatilor care aveau salariul de baza 670 lei nu sunt bine facute, trebuie sa fie 690 lei (adica 600X15%)!!!

Nu prea stiu ce trebuie facut... ati avut astfel de situatii si s-a facut dispozitie de reincadrare cu noua gradatie de vechime si noul salariu?

Multumesc!
Si eu am auzit ca trebuia sa incadram pe toata lumea cu 690, nu 670, fara a ni se trimite o hartie scrisa in acest sens. A primit cineva o decizie motivata? (ma intereseaza textul legislativ invocat).
e simplu. odata ce legea spune ca se majoreaza cu 15 % salariul aferent lunii octombrie, o sa-ti iasa 690, nu 670, cum iese dupa ordinul infectului aluia de-si zice ministrul muncii.:)
as vrea sa stiu si eu ce anume ati primit si de unde anume cu reincadrarea la 690 si nu 670, poate ne spuneti si noua, va rugam

Alte discuții în legătură

Calcul spor vechime la salariati retribuiti cu salariul minim brut pe economie gordius gordius Este calculat corect ? Referent cl.III asistent gr.4 iunie 2010 :741 lei iulie - decembrie 2010 : diminuat cu 25 % = 556 lei se majoreza la 600 ... (vezi toată discuția)
Calcul spor vechime 2011 lupan2maria lupan2maria la 31.12.2010 pe functia de consilier principal clasa 1 gradatia 3 (spor vechime 15 %) cu salariu de incadrare de 1111 avand salariu brut de 1103 cu scadere de ... (vezi toată discuția)
Gradatia de vechime la asistentii personali SOS. Asistentii personali al caror salariu brut este de 690lei, li se modifica salariu daca isi modifica gradatia de vechime? (vezi toată discuția)