Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Modificarea gradatiei de vechime
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Modificarea gradatiei de vechime

Buna ziua!

La modificarea gradatiei de vechime in cazul salariatilor cu salar de baza de 670 lei, cel care trece la gradatia de vechime 1, noul salar de baza va fi inmultit cu 1,075(670*1,075); iar cel care trece la gradatia de vechime 2, salariul de baza va fi inmultit cu 1,050(670*1,050). Este corect ?

Multumesc
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile art. 6 din legea 285/2010 si prev. art. 10 (5) din legea nr. 284/2010 pentru fiecare clasa de salarizare se acorda 2,5% din salariul de baza .
Astfel pt gradatia 1 - 3 clase x 2,5% = 7,5%
gradatia 2 - 2 clase x 2,5% = 5%
Calculul dvs. este corect .

buna ziua,

calculul si eu zic ca este bine dar ce ne facem in practica?

Am pe moment 2 exemple, un functionar public care trece la gradatia 1 si un asistent personal trece la gradatia 4.
La functionarul public am ajuns la suma de 742 lei (690 X 1.075) si trece de la clasa de salarizare 27 la 30.

La asistentul personal este o situatie noua deoarece salariul celui cu gradatia de vechime 4 (707) este mai mare decat a celui cu gradatia de vechime 5 (690).

Am fost informati de curand ca dispozitiile angajatilor care aveau salariul de baza 670 lei nu sunt bine facute, trebuie sa fie 690 lei (adica 600X15%)!!!

Nu prea stiu ce trebuie facut... ati avut astfel de situatii si s-a facut dispozitie de reincadrare cu noua gradatie de vechime si noul salariu?

Multumesc!
Si eu am auzit ca trebuia sa incadram pe toata lumea cu 690, nu 670, fara a ni se trimite o hartie scrisa in acest sens. A primit cineva o decizie motivata? (ma intereseaza textul legislativ invocat).
e simplu. odata ce legea spune ca se majoreaza cu 15 % salariul aferent lunii octombrie, o sa-ti iasa 690, nu 670, cum iese dupa ordinul infectului aluia de-si zice ministrul muncii.:)
as vrea sa stiu si eu ce anume ati primit si de unde anume cu reincadrarea la 690 si nu 670, poate ne spuneti si noua, va rugam