Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul spor vechime 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul spor vechime 2011

la 31.12.2010 pe functia de consilier principal clasa 1 gradatia 3 (spor vechime 15 %) cu salariu de incadrare de 1111 avand salariu brut de 1103 cu scadere de 25% si recuperare de 15% la 01.01.2011. Incepand cu 01.01.2011 se face reincadrarea cu 7 clase suplimentare dar coeficientul de 7x2.5 = 17.5 % nu se aplica ramanand 15 % din vechea lege. La 01.02.2012 se trece intro noua gradatie de la 3 la 4 adica de la claasa 7 la 8, stabilinduse o clasa suplimentara stabilinduse 1x 2.5% deci de la 15% la 17.5%, intrebarea este daca de la 01.01.2011 stabilinduse 7 clase suplimenatre nu trebuia sa se inmulteasca cu coeficientul respectiv stabilinduse 17,5 % atunci la data respectiva si daca peste 5 ani sporul de vechime aplicanduse o alta clasa suplimentara va fi de 20 % adica peste 20 de ani vechime? va multumesc si astept raspuns
In salariul de baza de 1103lei este inclus deja 15%spor vechime,se acorda la reincadrare doar 7 clase suplimentare ,corespunzator gradatiei III.(3pt. gr.1,si cate 2 pt. gradatiile 2si 3),adica se modifica doar clasa de incadrare si care in acest moment nu ajuta la salarizare.
Abia la promovarea in gradatia IV,corespunzator unei vechimi de 15-20 de ani,se acorda 1 clasa suplimentar si cu o crestere a salariului de baza cu 1x2,5%,adica salariul de baza pt. gradatia IV va fi 1103x2,5%=1131LEI.
Intrebarea este daca la gradatia 4 vechime (15- 20ani) primesti 17,5% in 2011 iar peste 5 ani in 2016 la gradatia 4 (peste 20ani) primesti 20% spor vechime ?
Cf. Legii salarizarii,se acorda 9 clase succesive suplimentare,astfel:
3clase gradatia1x2,5%=7,5%
2clase gr.2x2,5%=5%
2clase gr.3x2,5%=5%
1clasa gr.4x2,5%=2,5%
1 clasa gr.5x2,5%=2,5%
Astfel,daca plecam de la salariul aferent vechimii sub 3 ani, pt. gradatia 1 aplicam asupra acestuia o crestere de 7,5%.
Fiind vorba despre crestere succesiva,pt. gr.2 se aplica o crestere cu 5%fata de salariul de la gr.1 dar cu 12,5%daca ne raportam la salariul fara vechime.(7,5+5)

Concret,la intrebarea dvs.pt. gradatia 4.primesti o crestere a salariului avut la gr.3 cu 2,5%,sau daca ne raportam la salariul fara gradatie cresterea este cu 19,5%(7,5+5+5+2,5)
La gradatia 5 primesti o crestere a salariului avut la gr.4 cu inca 2,5%,dar raportat la sal.fara gradatie,sub 3 ani ,cresterea este cu 22,5%(7,5+5+5+2,5+2,5).
ContSters136493, utilizator
imi cer scuze ma repet, dar totusi nu inteleg daca eu acum la gradatia 4 (incepanad cu 01.02.2012) am spor vechime de 17,5% este corect? si vreau sa stiu concret daca in 2017, peste 5 ani la gradatia 5 ce coeficent voi avea, 20 % sau 22,5%? asta ma intereseaza daca este legal deoarece peste 5 ani nu pot face contestatie pt a-mi obtine dreptul din urma?
Am incercat sa fiu explicita,dupa noua lege a salarizarii ,nu se mai vorbeste despre spor vechime, si despre un procent care creste odata cu cresterea vechimii,ci despre garadatii,pt. fiecare dintre gradatii acordandu-se la salariul avut anterior un procent de crestere ,asa cum precizam,dat prin multiplicarea diferentei de 2,5%dintre 2 clase succesive de salarizare cu nr. de clase acordate suplimentar ,corespunzator fiecarei gradatii in parte.Astfel,este impropriu si incorect sa mai discutam despre un spor de vechime de 17,5% pt. gr.4 sau 20% pt.5.

In cazul dvs.la 1 ianuarie 2011,ati fost reincadrata pe aceeasi functie,acelasi grad si aceeasi gradatie 3,corespunzatoare unei vechimi de 10-15 ani,ceea ce s-a modificat a fost clasa de incadrare,prin adaogarea a 7 clase suplimentare.
La data de 1 febr.2012,ati trecut de la gr.3 la gr.4 si vi s-a aplicat prevederea din Ordinul77/2011,valabila si in anul 2012,prin lg.283/2011:

A. Personalul care, in cursul anului 2011, trece intr-o gradatie superioara beneficiaza suplimentar, in conformitate cu art. 11 din Legea-cadru nr. 284/2010, de clasele de salarizare succesive, iar salariul de baza i se majoreaza cu numarul de clase acordat inmultit cu valoarea unei clase de salarizare de 2,5% din salariul de baza.

Deci,pt. ca ati trecut la gradatia 4,salariul dvs.pe care l-ati avut la gr.3 s-a majorat cu 2,5%(1clasa suplimentara pt.gr.4x2,5%),iar peste inca 5 ani,la randul sau acest salariu se va majora cu inca 2,5%pt. ultima gradatie.
Ceea ce sper ca ati inteles ,este ca acesta este modul de abordare in prezent,pt. sect bugetar, pt. ceea ce in trecut numeam spor vechime.