Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... majorare salariu - cum s-a ajuns la cuantumul acelui ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

majorare salariu - cum s-a ajuns la cuantumul acelui procent de 17,5% ?

Buna ziua !

Va rog ajutati-ma cu o explicatie in ceea ce priveste urmatorul mod de calcul:

- la data de 01.12.2012, un salariat a trecut
la transa de vechime 10-15 ani,
si trebuia sa i se acorde gradatia de vechime 3,
ia r la salariu sa se ia in calcul inca 2 clase succesive de salarizare suplimentare
fata de cele detinute pentru gradatia 2.

- salariul de baza al salariatului era de 1198 lei.
- salariul i s-a majorat cu 5%, deci cu 60 lei,
astfel incat salariul de baza a devenit 1258 lei.

Astazi am vazut pe un site oficial pentru institutii publice
( nu stiu daca este voie sa se spuna numele siteului ),
ca in asemenea caz
se aplica un procent de 17,5% ....

Va rog frumos sa imi explicati
cum s-a ajuns la cuantumul acelui procent de 17,5% ?

Daca salariatului i s-a majorat salariul in anul 2012
doar 5% din salariul de baza avut,
s-a gresit cu ceva ?
Trebuia sa se aplice la salariul de baza avut procentul de 17,5% ?
Gradatia I 3clase de salarizare (2,5x3=7,5%la sal de baza)
Gradatia II 2clase de salarizare suplimentare fata de grI(7,5%+5%=12,5%)
Gradatia III 2clase de salarizare suplimentare fata de gr II(12,5%+5%=17,5%)
Diferenta dintre 2 clase de salarizare succesive este de 2,5%

Asadar,fie aplicati 5%la salariul pt gradatia II ,(salariul anterior),fie aplicati 17.5%la salariul de baza ,ambele variante sunt corecte!
Acum imi este atat de clar !...

Miliarde de multumiri pentru explicatii !