Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am intrat la Facultate la zi cu taxa mai primesc ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am intrat la Facultate la zi cu taxa mai primesc pensie de intretinere?

Va salut
Va rog sa imi spuneti daca conteaza la ce facultate intru de stat sau particulara cu taxa sau fara taxa, ca sa primesc in continuare pensie de intretinere?
Daca intru la facultate particulara la zi cu taxa, mai primesc pensie de intretinere pentru perioada de studii.?
Multumesc anticipat!
Veţi primi pensie indiferent de facultate cu sau fără taxă, până la terminarea studiilor dacă nu aveţi posibilitatea să vă întreţineti singur.
Multumesc frumos!:D
Da, insa dupa implinirea varstei majoratului, este necesara o noua actiune de stabilire pensie in favoarea majorului aflat in continuarea studiilor.
Prin urmare daca veti intra la o facultate ( de stat stat sau privata cursuri zi ), este necesar sa formulati o noua actiune de stabilire pensie, actiune in cadrul careia veti proba cu adeverinta eliberata de institutia de invatamant respectiva , ca va aflati in continuarea studiilor.
Pensia de intretinere se va stabili de la data introducerii actiunii si pana la terminarea studiilor, insa nu mai tarziu de implinirea varstei de 26 de ani.