Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general transport produse in ue
Discuție deschisă în Contabilitate în general

transport produse in ue

Firma este invitata sa faca o prezentare de moda in strainatate,daca acolo solicita cineva sa comande sau sa cumpere un produs,ii fac factura in lei cu tva?chiar daca incasez valuta?.Produsele cu ce documente ies din tara?
„Art. 128 - Livrarea de bunuri
(1) Este considerată livrare de bunuri transferul dreptului de a dispune de bunuri ca şi un proprietar.

(9) Livrarea intracomunitară reprezintă o livrare de bunuri, în înţelesul alin. (1), care sunt expediate sau transportate dintr-un stat membru în alt stat membru de către furnizor sau de persoana către care se efectuează livrarea ori de altă persoană în contul acestora.”

Obligatiile operatorilor economici:

1. inscrierea in factura a codului de inregistrare in scopuri de TVA al furnizorului/beneficiarului (validitatea codului poate fi verificata in aplicatia VIES);
2. sa faca dovada ca bunurile au parasit teritoriul Statului Membru de expeditie (prezentarea documentului de transport
3. inscrierea in decontul de T.V.A./declaratia recapitulativa a valorii livrarilor intracomunitare;
4. sa raporteze livrarile de bunuri in aplicatia Intrastat.

** Neîndeplinirea cumulativă a condiţiilor de la pct.1 si 2 obligă furnizorul să colecteze TVA (factura cu TVA,similar unie operatiuni interne)