Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort prin acord -prezenta sotilor la depunerea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort prin acord -prezenta sotilor la depunerea actiunii

cum se procedeaza la divortul prin acord daca unul dintre soti nu poate fii prezent cand se depune actiunea?se poate da o declaratie de acceptare de catre sotul care nu poate fii prezent?cam cum ar trebuii sa arate daca se poate da declaratia de acceptare? va multumesc
Sa isi angajeze avocat in acest caz.
daca si-ar fii permis nu ar mai fii intrebat aici,ms....
andra-celia, utilizator
Daca sotul dvs. nu poate fi prezent la depunerea actiunii, formulati actiunea de divort prin care solicitati desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a sotul dvs. iar la primul termen de judecata, va prezentati impreuna , va precizati dvs. reclamanta actiunea in sensul desfacerii casatoriei prin acordul partilor si incheiati un acord ( este un act procedural separat ) prin care ambele parti solicitati desfacerea casatoriei prin acordul dvs.
Acordul va contine si modalitatea in care va intelegeti cu privire la solutionarea cererilor accesorii divortului, respectiv numele ce il veti purta dupa desfacerea casatoriei, exercitarea autoritatii parintesti in varianta convenita, stabilirea locuintei minorului, stabilirea pensiei de intretinere in favoarea minorului, stabilirea programului de vizita al acestuia.

Art. 613 cpc
In cazul in care cererea de divort se intemeiaza cu acordul partilor, ea va fi semnata de ambii soti (...) Primind cererea de divort formulata in conditiile alin. 1, presedintele instantei va verifica existenta consimtamantului sotilor, dupa care, va fixa un termen (..)
L71/2011
"Procedura Art. 376
(1) Cererea de divort se depune de soti impreuna. Ofiterul de stare civila sau notarul public inregistreaza cererea si le acorda un termen de reflectie de 30 de zile.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), cererea de divort se poate depune la notarul public si prin mandatar cu procura autentica.

de aici deduc ca cererea se depune la instanta personal si impreuna, daca sunteti insa de acord pe toate aspectele puteti divorta la notar si acolo se poate depune cererea si cu imputernicire de la celalalt, urmand ca peste 30 de zile sa va prezentati impreuna pt ca notarul sa vada ca staruiti sa divortati.

daca unul din soti nu se poate prezenta deloc, veti divorta numai in instanta si nu prin acord, ci eventual din culpa comuna
va multumesc mult de tot, o zi buna