Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM ramura electronica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM ramura electronica

Buna ziua! In CCM pe ramura electronica s-au stipulat urmatoarele: "(1) Conform prevederilor art. 8, alin. (2), din Legea nr. 130/1996, republicata, prevederile contractului colectiv de munca pe ramura sunt obligatorii la încheierea contractelor colective de munca ale unitatilor din ramura, cuprinse în anexa nr. 1. "
Prin urmare, daca unitatea in care lucrez nu se regaseste in anexa nr. 1 inseamna ca acest CCM nu i se aplica? Chiar daca teoretic unitatea activeaza in domeniul electronic?
Exact, CCM la nivel de ramura se aplica numai unitatilor prevazute in Anexa 1.
Pozitia Ministerului Muncii este in acest sens.

siempreska a scris:

Buna ziua! In CCM pe ramura electronica s-au stipulat urmatoarele: "(1) Conform prevederilor art. 8, alin. (2), din Legea nr. 130/1996, republicata, prevederile contractului colectiv de munca pe ramura sunt obligatorii la încheierea contractelor colective de munca ale unitatilor din ramura, cuprinse în anexa nr. 1. "
Prin urmare, daca unitatea in care lucrez nu se regaseste in anexa nr. 1 inseamna ca acest CCM nu i se aplica? Chiar daca teoretic unitatea activeaza in domeniul electronic?

AvFM, utilizator
Daca va referiti la pozitia Ministerului muncii de dupa aparitia noilor modificari ale Codului muncii si Legii nr.62/2011 a dialogului social putem vorbi strict de dispozitii din lege.
Daca ne-am referi la perioada anterioara aparitiilor sus mentionate atunci nu mai inteleg cum un contract pe ramura poate sa restrictioneze niste acte normative din care a emanat si contin conditiile minime de la care se poate negocia:

1) Codul muncii art. 241 alin.(1) lit.c
Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
...........................................................................................................
c) pentru toti salariatii incadrati la toti angajatorii din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contract colectiv de munca la acest nivel

2) Legea 130/'96-republicata art. 11 alin.(1) lit. c
Clauzele contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza:
...........................................................................................................
c) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca

3) CCMUNN art. 3 alin. (1) lit. b
Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
...........................................................................................................
b) pentru toti salariatii incadrati la toate unitatile din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt)

rosu gheorghe, utilizator