Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recalcularea pensiei alimentare!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recalcularea pensiei alimentare!

sora mea e divortata si a ramas cu copilul de 11 anisori.
acum sora mea doreste majorarea pensiei alimentare. ea nu stie unde mai lucreaza tatal copilului.
va rog sa-mi spuneti in instanta de unde ne putem interesa sursele tatalui de venit, ca sa le aducem ca probe?
poate are firma sau e angajat undeva...
ce anume sa cerem ca probe???

multumesc , bogan p
În mod normal dovada se face de reclamant,aşă că ar trebui să aflaţi unde lucrează fostul soţ al surorii înainte de introducerea acţiunii, sau există posibilitatea ca acesta fiind legal citat ( înseamnă să-i ştiti adresa actuală) ,să se prezinte în instanţă şi să indice singur unde lucrează sau dacă nu lucrează, iar în acest caz instanţa va dispune efectuarea unei adrese la locul de muncă.
Cert e că instanţa nu va dispune efectuarea de adrese la diverse instituţii pentru a afla locul de muncă.
De aflat unde lucrează puteţi afla de la cunoscuţi,de la Direcţia de muncă,dacă are depusă cartea de muncă sau de la finanţe,unde apare ca plătitor de impozite pe venit.
În speranţa că v-am putut fi de ajutor,
av.T.Oana