avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recalcularea pensiei alimentare!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recalcularea pensiei alimentare!

sora mea e divortata si a ramas cu copilul de 11 anisori.
acum sora mea doreste majorarea pensiei alimentare. ea nu stie unde mai lucreaza tatal copilului.
va rog sa-mi spuneti in instanta de unde ne putem interesa sursele tatalui de venit, ca sa le aducem ca probe?
poate are firma sau e angajat undeva...
ce anume sa cerem ca probe???

multumesc , bogan p
Cel mai recent răspuns: OANA RALUCA TÎRNOVAN , Avocat 10:53, 31 Octombrie 2008
În mod normal dovada se face de reclamant,aşă că ar trebui să aflaţi unde lucrează fostul soţ al surorii înainte de introducerea acţiunii, sau există posibilitatea ca acesta fiind legal citat ( înseamnă să-i ştiti adresa actuală) ,să se prezinte în instanţă şi să indice singur unde lucrează sau dacă nu lucrează, iar în acest caz instanţa va dispune efectuarea unei adrese la locul de muncă.
Cert e că instanţa nu va dispune efectuarea de adrese la diverse instituţii pentru a afla locul de muncă.
De aflat unde lucrează puteţi afla de la cunoscuţi,de la Direcţia de muncă,dacă are depusă cartea de muncă sau de la finanţe,unde apare ca plătitor de impozite pe venit.
În speranţa că v-am putut fi de ajutor,
av.T.Oana

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actualizare pensie alimentara K.Ela K.Ela Am si eu o problema in legatura cu pensia alimentara minor. Exista deja o decizie definitiva si irevocabila care a stabilit pensia alimentara la cuantumul X ... (vezi toată discuția)
Stabilire pensie alimentara ContSters330573 ContSters330573 Buna ziua! sint in proces pt stabilirea pesnsiei alimentare si recuperarea acesteia pt toata perioada de cind s a nascut copilul(noiembrie 2013)si pina in ... (vezi toată discuția)
Refuz interogatoriu...?!? anniela anniela Buna ziua, intr-un proces de majorare pensie alimentara in care nu se stie locul de munca al celui care urmeaza sa plateasca , s-a cerut chemarea acestuia la ... (vezi toată discuția)