Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA bonuri motorina
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

bonuri motorina

O firma cu obiect de activitate transport international si intern,face aprovizionare de combustibil pe traseu si plateste cu bonuri de casa,se poate deduce tva .
Din 2012 sint acceptate deductibile pe cheltuieli bonurile de combustibil achizitionate in scopul deplasarilor cu masini mici in interes de serviciu?
multumesc
1.se poate deduce tva pentru ca nu conteaza modalitatea de plata atata vreme cat pentru motorina detneti bonul fiscal si/sau factura din romania.

2.din 2012 se deduce 50% din valoarea cheltuielilor cu combustibilul pentru autovehiculele care nu se incadreeaza la exceptiile legale.

pentru maşinile mici, care se folosesc pt.transport persoane este obligatoriu să întocmesc foaie de parcurs sau se poate deduce şi fără? Mă poate ajută cineva?
obligatoriu foaie de parcurs..
Daca masina e folosita de firma pentru diverse activitati delegatie si foaie de parcurs,decont de cheltuieli..