avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale deplasari in interes de serviciu cu masina ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

deplasari in interes de serviciu cu masina personala-cum se deconteaza?

Buna ziua!

Apelez la Dvs. toti cei care utilizati forumul Avocatnet.ro pentru a ma ajuta intr-o problema legata de transportul in interes de servici cu masina personala.

Sunta angajat la o societate comerciala, a carui asociat este straint. In tara lui, angajatilor care se deplaseaza la servici si in interes de servici cu masina persoanala li se plateste o suma / km. Patronul vrea sa procedeze la fel si in Romania. Este posibil asa ceva? Mentionez ca firma nu detine nici un autoturism, toate deplasarile se fac cu masina personala. Cumn putem proceda la decontul transportului. Pana acum am notat intr-un caiet toate deplasarile in interes de servici, fara insa a atasa si bon de benzina/motorina. Se poate deconta fara bon, sa plateasca o anumita suma/km, la fel ca in strainatate?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: tranzitluc , utilizator 17:51, 19 Aprilie 2024
SC poate face un contract de comodat cu dvs., ca si proprietar al masinii si sa deconteze in conditiile legii cheltuielile.
Decontarea la benzina este de 7,5 l/100km
Aveti nevoie de foi de parcurs.

O alta varianta este ca SC sa faca cu dvs un contract de inchiriere, sa va achite o anumita suma convenita lunar, dar in aceste conditii firma nu mai deconteaza alte cheltuieli.Cheltuielile cu benzina,intretinerea va apartin, in plus sunteti obligat sa platiti si impozit pe venitul realizat. detaliile pentru aceasta situatie le puteti obtine la finante.
danacj a scris:

SC poate face un contract de comodat cu dvs., ca si proprietar al masinii si sa deconteze in conditiile legii cheltuielile.
Decontarea la benzina este de 7,5 l/100km
Aveti nevoie de foi de parcurs.

O alta varianta este ca SC sa faca cu dvs un contract de inchiriere, sa va achite o anumita suma convenita lunar, dar in aceste conditii firma nu mai deconteaza alte cheltuieli.Cheltuielile cu benzina,intretinerea va apartin, in plus sunteti obligat sa platiti si impozit pe venitul realizat. detaliile pentru aceasta situatie le puteti obtine la finante.


Ma intereseaza prima varianta. Imi puteti da mai multe detalii,va rog? Trebuie sa duc bonurile de combustibil ;a contabilitate impreuna cu foaia de parcurs....sau cum se procedeaza?

Multumesc!
In prima varianta se face contractul de comodat si se inregistreaza la finante.
[ link extern ]

La sfarsitul lunii se predau copii ale bonurilor de combustibil atasate la foaia de parcurs.
Spun copii, deoarece decontarea bonurilor(originale) se face in baza ordinului de deplasare, sau direct la contabilitate.Prin foaia de parcurs justificati consumul de combustibil


Multumesc!
Am inteles procedura! Va multumesc! Insa, am o alta problema..masina pe care o folosesc in interes de servici nu e chiar a mea...e a parintilor mei, sau uneori o folosesc pe cea a fratelui meu...in acest caz se poate incheia contractul de comodat intre parinti/ frate si firma...iar eu sa folosesc masina????
Ultima modificare: Joi, 2 August 2012
ramo1305, utilizator

Alte discuții în legătură

Decontare cheltuiala combustibil mari.a mari.a Spuneti-mi va rog sub ce forma as putea sa decontez cheltuiala cu combustibilul unui angajat care vine cu masina personala la serviciu? Precizez ca ... (vezi toată discuția)
Decont de benzina la un contract de comodat calincalincalin calincalincalin Sunt salariat la o firma care acorda consultanta la sediul clientilor. Pentru deplasarea mea la acestia folosesc autoturismul meu (proprietate personala), ... (vezi toată discuția)
Bonuri motorina vio58 vio58 O firma cu obiect de activitate transport international si intern,face aprovizionare de combustibil pe traseu si plateste cu bonuri de casa,se poate deduce tva ... (vezi toată discuția)