Forum Discuţii juridice Executare silită procedura executare mobiliara respectiv executarea ...
Discuție deschisă în Executare silită

procedura executare mobiliara respectiv executarea unei ipoteci mobiliare

buna ziua, am avut experiente in executare imobiliara si mobiliara in baza vechiului cod, dar poate cineva sa ma ajute si sa imi explice care sunt pasii cand doresc sa execut un contract de ipoteca mobiliara inscris in Arhiva Electronica de Garantii Mobiliare asupra unui bun mobil ex. autoturism (mentionez ca detin si cartea masinii - aceasta a fost preluata odata cu semnarea contractului de garantie).
multumesc
Apelati la un executor judecatoresc care, dupa obtinerea incuviintarii executarii, va soma debitorul cu termen de o zi, apoi va institui sechestru asupra bunului mobil si il va valorifica prin vanzare la licitatie publica.
Domnule Alimanescu, recititi mesajul. Este vorba de executare pe Legea 99/1999, Titlul VI, Garantii reale mobiliare, sau noul cod civil, dupa caz. E cam alta mancare de peste.

D-le avocat, contractul s-a semnat inainte sau dupa 01.10.2011?
ContSters214341, utilizator
Multumes,

contractul s-a semnat inainte de 10 2011, dar ma intereseaza si pentru situatii viitoare,
multumesc
Acum se aplica noul Cod Civil, exista acolo vechile prevederi din legea 99/1999
am inteles multumesc, de la text de lege la practica m-ar fi ajutat detalierea unui caz practic: executarea unui contract de ipoteca mobiliara pe legea 99 si noul cod civil separat in care de exemplus s-a dat un avans pe baza unui contract de gaj garantat cu 2 utilaje si debitorul refuza sa mai achita ratele/ execute obligatia lunara angajata in schimbul avansului primit. ... multumesc