Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune

Supun atentiei urmatorul caz:
A detine un cotract de vanzare-cumparare in coproprietate cu B al unui imobil cu doua camere.
B a decedat in urma cu aprox. 6 ani, nefiind deschisa succesiunea din motive economice.
În prezent A incheie un contract de intretinere cu C şi D în schimbul imobilului, specificandu-se în contract situatia imobilului.
La acest moment poate fi introdusa o actiune de partaj succesoral şi iesire din indiviziune fata de succesorii legali(acestiia fiind 4 nepoti ai lui A şi B), EVITAND IN ACEST FEL COSTURI NOTARIALE ?succesorilor legali li se va asigurându-le o sulta corespunzatoare?
Exista posibilitatea ca prin intermediul aceleeasi actiuni sa se recunoasca direct proprietatea "debitorilor obligatiei de intretinere", respectiv C şi D?

Va multumesc anticipat!
Actiune de partaj succesoral , precum si iesirea din indiviziune , pot fi introduse oricand , intrucat sunt imprescriptibile
Competenta , in acest sens , este judecatoria in a carei raza teritoriala este situat bunul imobil !
Daca A este in viata nu puteti face succesiunea dupa el.
A, probabil a incheiat un contract de intretinere dar numai pe partea lui de imobil.
A, poate cerere o iesire din indiviziune cu succesorii lui B. Cere bunul, plateste sulta.
A este in viata.
Numai ca doream sa stiu daca prin promovarea unei actiuni de catre A pentru dobandirea bunului in natura si recunoasterea sultei pentru succesorii legali, ar exista un temei legal prin care se invoca totodata şi recunoasterea contractului de intretinere a lui C şi D?
Cat priveste contractul, acesta prevede faptul ca nu s-a deschis succesiune si deci implicit are valoarea unui contract care se refera numai la partea ce i se cuvine lui A.
1."A" a decedat? Daca nu a decedat de unde au aparut nepotii comuni?
2.Corect ar fi sa se introduca o actiune de deschidere de succesiune de catre A (daca traieste), pentru stabilirea mostenitorilor lui B, stabilirea masei partajabile (din care face parte si cota parte din imobilul detinut in comun), si iesirea din indiviziune cu mostenitorii lui B prin atribuirea in natura catre A a imobilului aflat in discutie si obligarea sa la sulta corespunzatoare catre mostenitorii lui B.
3.Dupa obtinerea titlului pentru intreg imobilul, se poate face contract legal de intretinere cu C si D, in schimbul imobilului.
4.Printr-o cerere de interventie in interes propriu, teoretic, C si D pot sa obtina in cadrul procesului de la nr.2, recunoasterea valabilitatii contractului de intretinere cu A.
Aici insa pot interveni o serie de particularitati procesuale care pot influenta solutia finala a procesului.
Daca mostenitorii lui B solicita si ei atribuirea in natura a imobilului, daca mostenirea este declarata vacanta, daca imobilul este scos la licitatie, daca A si-a instrainat cota lui C si D, teoretic acesta nu mai are calitate procesuala activa ca sa ceara iesirea din indiviziune etc.
Mi se pare sumara si contradictorie prezentarea cazului!

A este in viata .
Scuze, sunt nepotii lui B.
Sumara nu este.
Am incercat sa explic cum sta situatia la ora actuala .
Contradictorie, da! Tocmai acest lucru m-a determinat sa va cer sfatul, vis-a-vis de situatia lui Cşi D care au un contract de intretinere in plina desfasurare, A necesitând o permanenta supraveghere şi ingrijire medicala datorata varstei acesteia, contractul incheindu-se în aceste conditii.