Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Vreau sa cresc vitei de carne, cum pot fi ajutat de ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Vreau sa cresc vitei de carne, cum pot fi ajutat de apia

locuesc antro zona rurala si am posibilitatea de a creste un numar de pana la 10 capete, de asemenea mar interesa posibilitatea de a construi un grajd pt. marirea numarului de capete pe un teren proprietate personala situat la marginea localitatii (ideal cred ) as dori sa formez un proiect despre ideeile mele an vederea optineriiunor fonduri europene...credeti ca mar putea ajuta masura 141?.. daca mai exista multumesc
cel mai bine ar fi sa intrebati direct la APIA
Din Ghidul solicitantului al masurii 141:

2.2 Conditii pentru acordarea sprijinului
Pentru a putea primi sprijin în cadrul Măsurii 141, solicitantul va trebui să întocmească un
Plan de afaceri pentru o perioadă de cinci ani.
După o perioadă de trei ani de la acordarea sprijinului se verifică respectarea cerinÑelor
minime din Planul de afaceri depus initial la solicitarea sprijinului. La această dată,
solicitantul trebuie să demonstreze că fată de situatia initială a activitătii precizată în Planul
de afaceri:
-productia agricolă obtinută destinată comercializării înregistrează o crestere de 20%;
- dimensiunea economică a exploatatiei agricole creste cu minim 3 UDE.
O dată cu verificarea îndeplinirii conditiilor minime de acordare a sprijinului din Planul de afaceri la anul 3,beneficiarul trebuie să prezinte documente care atestă faptul că a urmat un curs de pregătire profesională prin Măsura 111 “Formare profesională, informare si
difuzare de cunostinÑe”, în raport cu proiectul.
IMPORTANT! În cazul în care, la verificarea Planului de afaceri, se constată că nu
sunt îndeplinite conditiile minime de acordare a sprijinului, beneficiarul nu va mai
primi ajutorul pentru următorii doi ani, dar nu va returna sumele primite.
Începând cu anul 2011 pentru beneficiarii măsurii 141 care îsi propun să realizeze
investitii prin măsura 121, a fost aprobată o alocarea financiară distinctă din măsura
121 – Modernizarea exploatatiilor agricole. Astfel, solicitantii măsurii 141 care îsi
propun si realizarea de investitii finantate prin măsura 121, trebuie să completeze
Sectiunea A+B din Planului de afaceri, aferent măsurii 141.

detalii citi aici:
[ link extern ]

Consultanta competenta obtineti la APDRP din judetul dvs. , nu de la APIA, sau de la serviciul specializat din Primaria localitatii