Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sucursale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sucursale

Buna ziua,
As dori si eu niste lamuriri legate de sucursale. Poate societatea-mama sa vanda(inchirieze) bunuri ale ei, sucursalei sale? Mentionez faptul ca soc-mama e in stat membru UE, sucursala in Romania
Parerea mea este ca nu, sucursala fiind in acceptiunea art. 43 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata,un dezmembramant fara personalitate juridica al societatii-mama, neavand astfel un patrimoniu distinct fata de cel al societatii care o infiinteaza.