Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare companie actionar majoritar strain
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare companie actionar majoritar strain

Buna ziua

Pentru o companie infiintata in Romania cu actionar majoritar strain-80% din Anglia se poate ca legea guvernanta, in caz de conflict viitor intre actionari, sa fie legea din Anglia? sau ar fi mai usor ca aceasta companie sa fie filiala?
Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata art. 1, alin. 2:
- Societatile comerciale cu sediul in Romania sunt persoane juridice romane.
Chiar daca societatea isi va deschide o filiala si aceasta are personalitate juridica, practic este o noua firma.
Parerea mea este ca societatea din Anglia isi poate deschide o sucursala, care in acceptiunea legii romane este,, un dezmembramant fara personalitate juridica ale societatilor comerciale" Astfel, societatea-mama va putea sa isi stabileasca regulile dupa tara a carei legislatie doreste sa-i fie aplicabila.
Lecturati va rog articolele 43 si 44 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata.