Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale filiala/sucursala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

filiala/sucursala

buna ziua,vreau sa va intreb ce acte si ce proceduri trebuiesc indeplinite pentru a deschide o filiala.si ce diferenta este(daca exista)intre filiala si sucursala?
multumesc frumos
Nu este acelasi lucru. Filiala este o entitate cu personalitate juridica, practic o noua firma la care asociat majoritar in principiu este societatea mama. Sucursalele sunt dezmembraminte fara personalitate juridica ale societatilor care le infiinteaza. Cititi va rog art. 42 si 43 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata pentru a vedea ce inseamna fiecare dintre ele.
Detalii infiintare filiala sau sucursale aici: [ link extern ]