Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale transformare sucursala in filiala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

transformare sucursala in filiala

La o societate comerciala pe actiuni se doreste transformarea unei sucursale in filiala. Cre sunt pasii ce trebuiesc urmati ? Ce implicatii are aceasta transformare ?
Cu multumiri.
Radiere sucursala si infiintare filiala.
Nu se poate transforma sucursala in filiala. Sucursala este un dezmembramant fara personalitate juridica a societatilor comerciale( art. 43 Din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale), pe cand filiale sunt societati comerciale cu personalitate juridica, avand regimul juridic al societatii care le-au constituit( art. 42 din aceeasi lege). In principiu, asociatul/actionarul persoana juridica este majoritar la infiintarea unei filiale. Asadar, urmati sfatul Doamnei avocat - radiati sucursala si infiintati o filiala( care de fapt va fi o societate noua).