Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare filiala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare filiala

O companie din subordinea Guvernului doreste sa-si infiinteze o filiala. Care sunt actele normative care reglementeaza aceasta activitate si pasii care trebuiesc urmati?
Va multumesc.
LEGEA 31/ 1990 privind societatile comerciale
ART. 42
Filialele sunt societati comerciale cu personalitate juridica si se infiinteaza in una dintre formele de societate enumerate la art. 2 si in conditiile prevazute pentru acea forma. Ele vor avea regimul juridic al formei de societate in care s-au constituit.
O filiala este practic o noua societate comerciala, ea are personalitate juridica, astfel baza ;egala este atat Legea 31/1990 privind Societatile Comerciale, cat si Legea 26/1990 privind Registrul Comertului.
Pentru a va fi mai de folos, va sugerez sa intrati pe WWW.ORC.RO, la sectiunea "formalitati" - inregistrarea societatilor comerciale cu raspundere limitata ( sunt chiar primele), unde vati gasi si documentele necesare.