Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare filiala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare filiala

Buna ziua
va rog frumos sa ma lamuriti daca un srl cu sediul in Bucuresti poate sa deschida o filiala tot in Bucuresti , ce acte sunt necesare si cat ar costa taxele
va multunmesc
Legea 31/1990, art. 42:
" Art. 42. - Filialele sunt societăţi comerciale cu personalitate juridică şi se înfiinţează în una dintre formele de societate enumerate la art. 2 şi în condiţiile prevăzute pentru acea formă. Ele vor avea regimul juridic al formei de societate în care s-au constituit. "
Deci se poate constitui o filiala cf. lui 42
Buna ziua.
Taxele sunt percepute de catre ORC. Acolo veti intocmi actele si dansii va vor spune totalul taxelor.
Cu stima.