Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 2 contracte de munca in acelasi timp
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

2 contracte de munca in acelasi timp

Est posibil ca o persoana sa aiba doua contracte de munca cu norma intreaga(8h/zi & 5 zile/saptamana fiecare) concomitent la doi angajatori diferiti?

Multumesc!

Alina Raica
Da.
Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, care este baza legala? Angajatul nu este constrans de cele 40-48 ore pe saptamana pe care trebuie sa le realizeze? Stiu ca firma angajatoare nu este implicata daca el declara ca nu are alt loc de munca.
In cazul meu, momentan sunt in concediu de ingrijire a copilului dar angajatorul meu la putin timp dupa ce am ramas in concediu prenatal a suspendat activitatea firmei, ceilalti angajati au fost concediati insa mie doar mi s-a suspendat contractul. Angajatorul m-a instiintat ca raman " angajata" lor pana la terminarea CIC. Eu am decis sa ma reintorc la munca insa la un alt angajator, cu care ar trebui sa semnez contractul doar ca nu mi s-a incheiat contractul cu primul angajator ( motivul: superiorii sunt cetateni straini, am transmis o solicitare in acest sens dar mai dureaza pana ce ei vor dispune formalitatile de incetare a contractului cu mine).
De aceea voi fi probabil in situatia ca pentru o scurta perioada sa am doua contracte de munca concomitent.
Aici intervine problema mea: e legal sa am 2 contracte de munca in acelasi timp???

Multumesc..
Da, e legal sa aveti doua contracte de munca cu norma intreaga.

Art. 35 Codul muncii:
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.