Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta care atesta calitatea de coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta care atesta calitatea de coasigurat

In luna noiembrie m-am prezentat la casa jud. de sanatate pentru a mi se elibera adeverinta de cosigurat, atunci am dus si actele necesare, respectiv copie certificat casatorie, adeverinta de la firma sotiei in care se specifica atat faptul ca ei i s-a retinut si virat lunar contributia pentru asigurari de sanatate cat si faptul ca ca figureaza in evidentele firmei cu mine ca si coasigurat. Mi-a fost eliberata aceasta adeverinta dar se specifica ca este valabila doar 3luni.Acum eu ce trebuie sa fac, merg din trei in trei luni la casa de sanatate ? Trebiuie sa duc iar acte doveditoare?Nu rezulta din declaratia de sanatate ca nu s-a modificat nimic in situatia mea?
Poate solicita adeverinta de asigurat sotia de la angajatorul sau,atunci cand va va fi necesara,in aceasta adeverinta aparand atat asiguratul cat si coasiguratul,respectiv dvs.Atata timp cat sotia este angajata,nu trebuie sa mergeti la Casa.Angajatorul are obligatia transmiterii lunare a Declaratiei .