Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Documente coasigurare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Documente coasigurare

Care sunt documentele necesare obtinerii calitatii de coasigurat in cazul unei persoane adulte fara venituri?

1. Daca persoana care este va ia coasigurat este sotul (sotia) sau copilul dvs. atunci va depune la angajatorul sau urmatoarele acte:
-cerere prin care solicita acest lucru;
-declaratia data pe propria raspundere precum ca va are in intretinere,
-certificatul de casatorie (sau de nastere, in cazul copilului);
-carte de identitate a dvs.
-adeverinta eliberata de Administratia Financiara din care sa rezulte faptul ca nu realizati venit.

2. - Angajatorul ii elibereaza adeverinta de asigurat angajatului,in care dvs. figurati in calitate de coasigurat al acestuia.
- Coasiguratul este inregistrat si in Declaratia 112,de altfel,pe care angajatorul; o depune la ANAF.
- Vedeti ca acesta adeverinta trebuie vizata si de Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.

3. Adeverinta se prezinta asa:

ADEVERINŢÃ
Prin prezenta se certifică faptul că domnul/doamna ......................., CNP ....................,
act de identitate ...... seria ......... nr. ......., eliberat de ............ la data de ............, cu domiciliul
în ..........., str. ................... nr. ..., bl ..., ap ..., sectorul/judeţul ..........., are calitatea de salariat
şi i s-a reţinut şi virat lunar contribuţia pentru asigurările sociale de sănătate, potrivit Legii nr.
95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, cu modificările şi completările ulterioare.
Persoana mai sus menţionată figurează în evidenţele noastre cu următorii coasiguraţi
(soţ/soţie, părinţi, aflaţi în întreţinere):
1. Nume, prenume, ............................. CNP ......................
2. Nume, prenume, ............................. CNP ......................
3. Nume, prenume, ............................. CNP ......................
Prezenta adeverinţă are o perioadă de valabilitate de 3 luni de la data emiterii