Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... chemat martor intr-un dosar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

chemat martor intr-un dosar

Buna seara, am si eu o intrebare, azi m-am trezit la usa cu un domn politai la investigarea fraudelor, acum cv timp 1 an jumate cred, am cumparat de pe net o crema, si din ce am auzit l-au prins pe cel care le vindea si ca erau contrafacute i-au facut dosar penal etc, si sunt chemat la politie la mine aici , sa dau o declaratie, celui care l-au prins e la iasi, eu la tulcea, am inteles ca e un fel de comisie rogatorie ? as vrea sai cer niste pretentii acestuia, deoarece m-am dat cu crema aceea pe cicatrice si parca prea bine, mi-a iesit si niste bubitze dar nu m-am mai dat demult cu ea. pot solita chiar maine la politie ca parte civila ? da sper sa nu ma cheme pe la iasi pe acolo, ca nu am bani sa ajung pe acolo, si nu am cum.. si nici posibilitate .... va multumesc.
daca nu aveti dovada ca ati avut acele prejudicii precum si legatura dintre crema cumparata si respectivele urmari, va pierdeti timpul. nu este suficient sa sustii ceva, trebuie sa le si dovedesti.
Da, va trebui sa dovediti prejudiciul pentru a fi despagubit de instanta si numai in masura in care dosarul va ajunge la instanta.
Este posibil ca respectiva persoana sa primeasca doar o amenda administrativa, caz in care degeaba va mai constituiti parte civila in procesul penal...

Se poate face audierea prin comisie rogatorie si sa fiti audiat in orasul dvs.