Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plângere făcută la poliție în alt oraș decât ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plângere făcută la poliție în alt oraș decât acela în care locuiesc. Pot evita deplasarea?

Buna ziua,

Mi s-a facut plangere la politie in Bucuresti, dar eu locuiesc acum in Iasi.
Cei de la politie m-au sunat si mi-au spus ca trebuie sa vin in Bucuresti sa dau declaratia,chiar daca eu le-am spus ca e cam greu sa vin datorita distantei.
Chiar nu este o alta metoda , ca sa nu bat atata drum si sa pierd o zi intreaga?
Admin, administrator
Exista posibilitatea audierii prin comisia rogatorie dar nu cred ca o sa se dispuna in cazul prezentat de dvs doar pe considerentul ca este departe si pierdeti o zi, oricum puteti sa formulati o cerere motivata in acest sens.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
politia a spus ca daca nu ma prezint, imi vor trimite citatie in posta si voi fi amendat daca nu vin.
Chiar nu exista alta metoda sa dau declaratia aia, fara sa ma duc pana la Bucuresti?
Nu cititi ce v-am raspuns?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Nu stiu catre cine sa formulez acea cerere.
Către Poliția unde aveți făcută plângerea. Adică către Poliția București.