Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM negociat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM negociat

In CCM negociat (doar cu sindicatul reprezentativ, conform legii) exista o prevedere in care membrii comitetului sindicatului au dreptul la 40 ore platite de angajator pentru activitati sindicale.
Sindicatul nereprezentativ invoca faptul ca ei sunt discriminati, deoarece ei nu sunt trecuti in CCM cu acest drept.
Au dreptate, exista vreo obligatie legala ca toate sindicatele sa beneficieze de acest drept, desi numai unul este reprezentativ si semnatar al CCM?
Va multumesc!

Dreptul la 40 ore (/luna,/trimestru,/semestru,/an ?) platite de angajator membrilor in comitetul sindicatului reprezentativ pentru activitati sindicale, este un drept castigat prin negocierea Contractului colectiv de munca la nivel de unitate.
Nu mai exista nicio alta prevedere legala in acest sens si ca atare cei din sindicatul ne reprezentativ nu au dreptul la asa ceva.

rosu gheorghe, utilizator