avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Denumire ong
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Denumire ong

O asociatie non-profit are in denumire termenul "român", fara aprobare de la SGG, pentru ca fondatorii nu cunosteau necesitatea acestui demers si judecatoria a aprobat infiintarea in baza actelor depuse.

Se poate solicita o aprobare retroactiva? Si daca nu, ce altceva se poate face pentru solutionare sau care ar fi consecintele?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: lucas_arty , utilizator 22:45, 2 Februarie 2012
Ramane denumirea asa pentru ong-urile infiintate inaintea aparitiei acelei precizari in lege. Cititi comentariile de la adresa urmatoare (incepand de la pagina 43) [ link extern ]
De fapt precizarea apare si in og 26 din 2000, art. 7, dupa multele completari pe care o aveti la adresa [ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 2 Februarie 2012
george-neagu, moderator
Va multumesc pentru raspuns. Asociatia respectiva este infiintata din iulie 2010 si atat M.J. cat si Judecatoria au dat raspunsuri favorabile disponibilitatii numelui, respectiv infiintarii ca PJ.

Textul fiind in vigoare din martie 2010, ce putem face? Sau se impune sa facem ceva...?
Daca vi s-a acceptat inregistrarea cu acea denumire, ramane asa.
Multumim frumos.
Cu scuze daca intrebarea mea nu este postata la locul potrivit
Avem o Federatie Romana a XXXXX, Federatia este de utilitate publica, recunoscuta de ANST. Dupa cativa ani, trei persoane infiinteaza Societatea Romana a XXXXX. Scopul si obiectivele noului ONG sunt identice cu ale Federatiei. Nu exista certitudinea ca noul ONG are aprobarea din partea Secretariatului General al Guvernului (SGG). Conducerea noului ONG evita acest subiect. Asociatia noua este infiintata in anul 2008. Secretariatul General al Guvernului refuza furnizarea unei copii a acordului acordat Societatii Romane a XXXXX. Refuzul este motivat de catre SGG astfel, nu se pot furniza astfel de date decat partilor implicate, adica culmea Societatii Romane a XXXXX, care refuza sa confirme sau sa infirme existenta unui asemenea acord din partea SGG. Am citit si ghidul ONG, din link-ul furnizat de dvs. Acum sunt si mai derutat, in anul 2008, conform legii OG 26/2000, era necesar ca Societatea Romana a XXXXX, sa fie nevoita sa obtina un acord din partea SGG, sau nu ?
Se poate contesta in justitie, infiintarea ONG-ului nou infiintat ?
Mentionez ca sunt membru al Federatiei Romane de XXXXX.
P.S. Si ceva care intrece orice imaginatie, la o cerere din 2012, cu privire la rezervarea denumirii, Ministerul Justitiei respinge cererea de a rezerva numele de Asociatia Romana a XXXXX, din motivul ca numele este asemanator cu Societatea Romana de XXXXX.
Oare in 2008 acelasi Minister al Justitiei nu a sesizat ca denumirea Societatii Romane a XXXX este asemanatoare cu Federatia Romana a XXXXX, federatie infiintata cu multi ani in urma.
Daca va poate ajuta cumva, unul din membrii fondatori ai Societatii Romane a XXXXX este avocat.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Alte discuții în legătură

Denumire asociatie non profit lucas_arty lucas_arty Buna seara As dori sa stiu daca inluderea in denumirea unui ONG a unor cuvinte ce fac referire la \"romania\", \"romana\", \"romanesc\", este conditionata de ... (vezi toată discuția)
Am înființat un ong în 2021 ELENEE ELENEE Bună ziua, Am înființat un ONG în 2021 iar la denumire am rezervat si ales doar un nume simplu. Gen X. Anul acesta o institutie publica ne-a cerut sa ... (vezi toată discuția)
Aviz anst pentru infiintare asociatie club de dans sportiv AndreeaFolea AndreeaFolea In momentul depunerii dosarului de infiintare la judecatorie este nevoie de vreun aviz din partea ANST la dosar? Pe cateva site-uri apare ca doar federatiile ... (vezi toată discuția)