Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... administrator nerezident are nevoie de NIF
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

administrator nerezident are nevoie de NIF

stiu ca exista 2 posibilitati de inregistrare a administratorului nerezident in RO: un CNP dat de biroul de emigrari sau NIF de la administratia financiara prin care delega un reprezentant legal/fiscal in RO.
Intrebarea mea este daca se poate ca direct contabilul sa-i aplice 16% impozit pe venit si sa arate la administratia financiara formular A1 prin care se arata ca administratorul plateste asigurari sociale in tara de rezidenta si certificat de rezidenta fiscala prin care se demonstreaza ca el plateste impozit in tara de rezidenta deci sa evite NIF-ul si CNP-ul
Multumesc anticipat
Orice persoană care este subiect într-un raport juridic fiscal se înregistrează fiscal primind un cod de identificare fiscală (deci nu aveti cum sa evitati inregistrarea). Pentru persoanele fizice care nu dețin cod numeric personal, codul de identificare fiscală este numărul de identificare fiscală atribuit de organul fiscal .Pentru persoanele care nu detin CNP si realizează numai venituri cu regim de retinere la sursă a impozitului, iar impozitul reținut este final, atribuirea NIFului se poate face de organul fiscal la solicitarea plătitorului de venit.
multumesc pentru timpul acordat.
Inteleg ca daca vreau sa evit toata discutia cu NIF-ul si cu CNP, administratorul cetatean strain poate sa nu declare nici un fel de venit sau indemnizatie pentru ca nu e obligatoriu sa le aiba din firma lui.
El poate sa aiba doar niste dividende de pe firma iar firma sa fie impozitata cu 16% impozit pe profit si punct, nu?
Cum functioneaza dividendele dupa 2 ani ?
Va astept si multumesc pentru rabdarea d-voastra:vishenka: