avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Repartizare dividende persoana nerezidenta
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Repartizare dividende persoana nerezidenta

Buna dimineata!

Sunt cetatean strain si am o societate in care detin 50% parti sociale. Anula acesta am repartizat dividendele pe ultimii trei ani. Stiu ca trebuie sa depun o declaratie la Administratia financiara, pentru declararea venitului obtinut in Romania, ca persoana nerezidenta + am drept de sedere in Romania pe 5 ani - dar nu stiu exact ce declaratie.. si aici am nevoie de ajutor dvs.
La acest venit trebuie sa platesc 5,5% CASS, ca perosna fizica.

Mai am nevoie de un certificat fiscal de la Adminsitratia financiara - adica o dovada a veniturilor obtinute, lucru pe care il pot obtine doar dupa declararea veniturilor.
Daca nu gresesc...

Multumesc anticipat si va doresc o zi frumoasa sa aveti!
Cel mai recent răspuns: Daria8 , utilizator 17:54, 7 Aprilie 2015
declaratia o depune firma.( impozit cu retinere la sursa)
Trebuie sa va luati un NIF de la adm financiara.( daca nu aveti - un cnp temporat de romania pt declarare)
Pe baza acelui nif SC va declara in 205 prin bifarea var. 08. Venituri din dividende
Termenul este 28.02.2016 ( este anuala)
Pana pe 25, luna viitoare de cand s-au distribuit dividende, sc trebuie sa calculeze, retina si sa vireze impozitul ( declaratia 100)
Multumesc pentru info. Impozitul s-a retinut la sursa. CNP temporar am.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repartizarea dividendelor Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, In cazul in care dupa aprobarea repartizarii dividendelor in sedinta AGA de la 31.12.2009,si inreg. contabile aferente inainte si dupa aprobarea ... (vezi toată discuția)
Administrator nerezident are nevoie de nif danap2001 danap2001 stiu ca exista 2 posibilitati de inregistrare a administratorului nerezident in RO: un CNP dat de biroul de emigrari sau NIF de la administratia financiara ... (vezi toată discuția)
Impozit dividende ole ole pentru anul 2009 cand trebuie depusa declarati privind impozitul pe dividende si cand trebuie platit (vezi toată discuția)