Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Repartizare dividende persoana nerezidenta
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Repartizare dividende persoana nerezidenta

Buna dimineata!

Sunt cetatean strain si am o societate in care detin 50% parti sociale. Anula acesta am repartizat dividendele pe ultimii trei ani. Stiu ca trebuie sa depun o declaratie la Administratia financiara, pentru declararea venitului obtinut in Romania, ca persoana nerezidenta + am drept de sedere in Romania pe 5 ani - dar nu stiu exact ce declaratie.. si aici am nevoie de ajutor dvs.
La acest venit trebuie sa platesc 5,5% CASS, ca perosna fizica.

Mai am nevoie de un certificat fiscal de la Adminsitratia financiara - adica o dovada a veniturilor obtinute, lucru pe care il pot obtine doar dupa declararea veniturilor.
Daca nu gresesc...

Multumesc anticipat si va doresc o zi frumoasa sa aveti!
declaratia o depune firma.( impozit cu retinere la sursa)
Trebuie sa va luati un NIF de la adm financiara.( daca nu aveti - un cnp temporat de romania pt declarare)
Pe baza acelui nif SC va declara in 205 prin bifarea var. 08. Venituri din dividende
Termenul este 28.02.2016 ( este anuala)
Pana pe 25, luna viitoare de cand s-au distribuit dividende, sc trebuie sa calculeze, retina si sa vireze impozitul ( declaratia 100)
Multumesc pentru info. Impozitul s-a retinut la sursa. CNP temporar am.