Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anunt angajator despre sarcina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anunt angajator despre sarcina

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o nelamurire. Cum voi anunta angajatorul despre sarcina, ce hartie trebuie sa duc, de la ce medic? Si cum pot fi sigura ca nu o va face pierduta si ma va da afara.
Multumesc anticipat,
Redactati o instiintare (in 2 exemplare) la care atasati dovada de la medic. Depuneti actele la registratura companiei si cereti inapoi un exemplar cu numar de inregistrare. Daca firma nu detine registru de intrari, atunci trimiteti actele prin posta, cu confirmare de primire.
sfat. daca vedti ca sunteti in pericol sa va concedieze si suntetipana in luna a -7a cand puteti lua concediu prenatal, intrati in concediu de sarcina cu risc....simpla notificare ca sunteti insarcinata nu iloobliga sa nu va concedieze.
Va multumesc pentru raspunsul promt