Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale garantie imobil sc pentru credit asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

garantie imobil sc pentru credit asociat

exista o interdictie ca firma sa garanteze cu un bun al firmei un credit personal al unuia dintre asociati? daca da, care este articolul si legea
multumesc
...nu se poate...actul de garantie nu profita societatii...societatea e comerciala infiintata in scopul producerii unui profit...poate cel mult sa garanteze propriul imprumut nu imprumutul altora...
dar imprumutul unei firme la care are 80% din capital?
exista o execeptie intre firmele dintr-un grup?
multumesc