Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... regularizare factura gaz corecta !
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

regularizare factura gaz corecta !

buna ziua! eu sunt consumator casnic de gaze naturale, avand contract cu autocitire LUNARA si beneficiez de ajutor de caldura LUNAR = 262 ron.

facturile sunt: autocitire 16.09.2011-14.10.2011 index vechi 98-index nou 123 = 25 mc
autocitire 15.10.2011-14.11.2011 index vechi 123-index nou 163 = 40 mc
citire eon 15.12.2011 index nou (citit de eon) 369 = deci am consumat in perioada 15.11.2011-15.12.2011 = 206 mc. Regularizarea ar trebui sa fie simpla, prin diferenta intre, ce s-a facturat (in toate 3lunile)si ce s-a consumat in mod real. Ori E.ON aduna 25+40+206=271 mc. 271:90 zile (aferente celor 2 luni facturate+1 luna nefacturata)=3.01 mc/zi, 3.01x 1.26(pret cu tva)=3.79 lei/zi. 3.79 lei/zi x 45 zile (1.11.2011-15.12.2011 perioada aferenta ajutor de caldura) =170 ron. si uite asa ajutorul de caldura s-a diminuat la 170 ron, din cauza ca cei 206 mc aferenti lunii a 3-a nu mai sunt 206 ci doar 90 mc, restul de mc pana la 206 urmand sa-i achit =111 ron, cand de fapt factura de regularizare trebuia sa fie 0,00. Astfel ajutorul de caldura s-a diminuat cu contravaloarea aferenta cantitatii redistribuite pe celelate 2 perioade de facturare cu autocitire ( adica 16.09.2011-14.10.2011 si 15.10.2011-14.11.2011).
In situatia in care se constata diferente, in plus sau in minus, acestea vor fi repartizate in mod uniform pe intreaga perioada de consum (banuiesc ca asa se face regularizarea, inca nu am gasit undeva prin vreo lege, definit termenul de 'regularizare') de acord. Dar nu inteleg de ce consumul aferent lunii a3-a, a6-a,a9-a a12-a nu este facturat distinct de regularizare? ci se trece direct la regularizare fara facturarea consumului aferent lunilor a3,6,9,12-a. In baza carui act normativ, legal acest furnizor aplica respectiva metoda de calcul? La ce mai foloseste autocitirea, daca E.ON distribuie consumul NU in baza autocitirii, aruncand astfel asupra consumatorului prezumtia de vinovatie, ca si cum furnizorul nu-l crede ca a consumat mc autocititi. E.ON aplica in mod eronat metoda de calcul, metoda de calcul neinteleasa si CONDAMNATA de MAJORITATEA CONSUMATORILOR, iar consumatorii se pot considera in contextul acesta consumatori captivi (monopol natural) si...furati.

Conform ordinului 77/2009 " IV. Determinarea consumului de gaze naturale
Art. 4 (1) Cantitatile de gaze naturale furnizate consumatorului SE STABILESC LUNAR, in conformitate cu prevederile Programului de consum, determinat conform anexei nr. 2, program prevazut in contractul de furnizare.
Art. 5 Regularizarea contravalorii serviciului de furnizare reglementata, FACTURATA LUNAR, se face pe baza indexului echipamentului de masurare, citit o data la 3 luni.
Art. 7 Regularizarea va fi evidentiata DISTINCT pe factura, plata/recuperarea sumelor rezultate din regularizare efectuandu-se in termenul prevazut in contract, cu angajarea corespunzatoare a raspunderii contractuale, in conditiile stipulate in contractul de furnizare,
VI. Drepturile si obligatiile consumatorului casnic de gaze naturale
c) sa transmita indexul echipamentului de masurare, determinat LUNAR prin AUTOCITIRE, in conditiile si la termenele precizate de furnizor", X are dreptul sa dea indexul LUNAR prin autocitire si conform "Art. 7 -(1) Furnizorul are urmatoarele obligatii: b) sa FACTUREZE LUNAR contravaloarea serviciului pentru furnizarea reglementata a gazelor naturale si, dupa caz, a majorarilor de intarziere si sa transmita consumatorului FACTURA LUNARA" furnizorul are obligatia sa FACTUREZE LUNAR contravaloarea serviciului de furnizare a gazului, regularizarea fiind evidentiata pe a3-a factura, dar DISTINCT de consumul de gaze din a3-a luna.
I-am sunat pe cei de la E.ON tg.mures si mi-au comunicat ca aplica acest mod de calcul in baza Deciziei 77/2009 art.4 alin3 si art.5. Iata ce am gasit:

Anexa nr. 2A
CONDIŢII STANDARD
pentru furnizarea reglementată a gazelor naturale la consumatorii casnici
IV. Determinarea consumului de gaze naturale
(3) Indexul echipamentului de măsurare, care stă la baza determinării contravalorii serviciului de furnizare reglementată, se determină în următoarea ordine de prioritate:
a)prin citire de către personalul împuternicit de către furnizor;
b)prin autocitire;
c)pe baza cantităţilor prevăzute în Programul de consum.
Art.5. – Regularizarea contravalorii serviciului de furnizare reglementată, facturate lunar, se face pe baza indexului echipamentului de măsurare, citit odată la 3 luni.

Am primit un raspuns si pe mail:
Răspuns la reclamaţia nr. xxx
Servicii Clienti
TO: xxxx@yahoo.com
Bună ziua,
Referitor la reclamaţia dvs, vă facem cunoscut că Autoritatea Naţională de Reglementare în Domeniul Energiei, potrivit Ordinului Nr.77/10.09.2009, a stabilit un nou conţinut al contractului cadru de furnizare, în baza căruia se desfăşoară activitatea de furnizare reglementată a gazelor naturale către consumatorii casnici. Conform acestor prevederi 2 luni se emit facturi în baza unor consumurii estimate sau autocitite, iar în a treia lună are loc citirea contorului de către personalul autorizat, moment în care are loc şi regularizarea consumului înregistrat pe toată perioada celor trei luni dintre două citirii consecutive. Dacă indexul contorului citit în a treia lună va evidenţia un consum mai mare decât cel estimat în programul de consum sau autocitit, diferenţa de plată se va regăsi în factura emisă în baza citirii contorului. Dacă indexul contorului va evidenţia un consum mai mic decât cel estimat în programul de consum sau autocitit, suma reprezentând diferenţa facturată şi achitată va rămâne ca plată în avans în contul dvs. şi va fi scăzută din valoarea facturii următoare.
Cu stima / Kind regards,
Badiu Daniela

in concluzie, mi se pare normal: 1 luna autocitire(estimare)=25 mc
2luna autocitire(estimare)=40 mc
3luna autocitire(estimare)=203 mc (estimare pe paza programului de consum daca nu dai autocotire)
citire E.ON=206 mc >>> factura de regularizare: 203 mc+3 mc [3 mc=diferenta intre autocitire (estimare) si ce a citit E.ON]. Deci diferenta de regularizat este de doar 3 mc, nu 206 mc si astia 3 mc ii repartizezi in mod uniform. Va rog, daca este cineva care se pricepe la 'regularizare' sa explice, pantru ca sigur nu sunt singurul care se izbeste de aceasta problema. Va multumesc! Rog Adminii, daca nu am postat unde trebuie sa mute topicul la categoria potrivita.
ContSters226071, utilizator