Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt obligata sa ma pensionez anticipat sau pot intra ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt obligata sa ma pensionez anticipat sau pot intra in somaj?

Am 56 de ani si 2 luni si lucrez ca si casier la o intreprindere, vechimea in munca fiind de 34 ani si 9 luni pe cartea de munca si adeverinta cu 257 de zile-munca zilier la IAS.Acum sunt in perioada de preaviz.M-ar interesa daca sunt obligata sa ma pensionez anticipat sau pot intra in somaj.
Nu sunteti obligata. Poate aveti sansa unui nou loc de munca.
1. Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca spune:

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;
b) nu realizeazã venituri sau realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã în a cãror razã teritorialã îşi au domiciliul sau, dupã caz, reşedinţa, dacã au avut ultimul loc de muncã ori au realizat venituri în acea localitate.

2. Normele de aplicare a Legii 76/2002 spun:

Art. 16.
Prin nu îndeplinesc condiţiile de pensionare conform legii, potrivit art. 34 alin. (1) lit. c) din lege, se înţelege:
a) neîndeplinirea condiţiilor legale de pensionare pentru limitã de vârstã;
b) situaţia în care persoana nu beneficiazã de pensie de invaliditate;
c) nesolicitarea pensionãrii anticipate, dacã sunt îndeplinite condiţiile prevãzute de lege.

3. - Asadar puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca nu indepliniti conditiile pentru pensionarea de limita de varsta.
- Dupa terminarea perioadei de somaj puteti solicita una din formele de pensionare pentru care indepliniti conditiile.
M-ar mai interesa urmatorul aspect:
Este mai avantajos(neinteresata fiind sa ma mai angajez)sa stau 1 an in somaj pentru ca mai apoi sa ma pensionez anticipat sau este mai convenabil sa ies la pensie acum?Sunt tare confuza, diminuarea la pensie anticipata fiind foarte mare si dupa un an de somaj ar scadea cu 9%.Pe de alta parte, anul stat in somaj atrage dupa sine la calculul pensiei venituri foarte mici timp de un an.
1. In cazul dve. este vorba de pensie anticipata partiala.
2. Ar fi bine sa intrati mai intai in somaj si apoi sa iesiti la pensie anticipata partiala:
- perioada de somaj indemnizat este perioada de cotizare la pensie;
- vi se reduce numarul de luni de penalizare cu 12 luni.
3. Un an de somaj nu are o pondere asa de mare in totalul anilor lucrati asa ca, una peste alta, veti avea de castigat daca va pensionati dupa somaj.