Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Boala profesionala
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Boala profesionala

Buna seara,

Tatal meu este angajat al unei companii feroviare de 21 de ani. La fiecare 2 ani are un examen medical. La ultimele 3 astfel de vizite s-a constatat ca auzul i s-a diminuat progresiv, fiind catalogat cu o boala numita hipoacuzie bilaterala, urmand a fi considerat inapt pentru functia pe care o exercita (incepand cu urmatoarea vizita medicala), care are legatura cu siguranta circulatiei.

Ce obligatii are angajatorul in aceasta situatie? Poate fi aceasta boala catalogata drept boala profesionala, avand in vedere supunerea timp de peste 20 de ani la conditii de lucru favorabile dezvoltarii acestei afectiuni (sunete de peste 100 de decibeli, praf, curent etc) ? Cum se dovedeste acest lucru? Ce este de facut in aceasta situatie?

Multumesc,

O seara placuta!
alexdnc, utilizator
Multumesc! Asta am inteles, dar in functie de ce sau pe baza caror criterii se poate spune sau demonstra ca aceasta boala a survenit din cauza postului respectiv (-- ca este o boala profesionala) ?
Tot medicul este cel care poate spune cauza bolii.
Multumesc!