Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

Copil din prima casatorie. Copil din a doua casatorie, + sotie, + afacere care merge destul de bine.
El decedat tragic, intr-un accident stupid. Au trect deja 40 de zile de la inmormantare si vreo 50 de zile de la deces. Incepe hartuiala primului copil din casatoria anterioara asupra fratelui vitreg si al sotiei indoliate.
In masa succesorala vor intra:
- bunurile din casatoria a II-a,
- evaluarea afacerii si partajarea
- participa la succesiune: sotia supravietuitoare, cei doi copii. Si vor sari probabil si alte rude.
Ce drepturi si cote au fiecare? Stiu ca cei doi copii intra cu drepturi depline si egale pe 1/2 din masa succesorala iar sotia cu 1/2.
Dar ceilalti flamanzi? si solicitanti de averi?
Va ajunge cu siguranta in instanta. Mai drebuie sa deschida succesiunea la notar?
Multumesc mult tuturor celor care-mi vor raspunde cu sfaturi profesionale si la obiect.

In primul rand, cei flamanzi si solicitanti de averi nu au ce cauta. N-au calitatea de mostenitor.
In al doilea rand, sotia supravietuitoare ia doar 25%, iar copii indiferent de nr. lor iau restul de 75%.
Nu este obligatoriu sa mai mearga la notar, ci doar sa angajeze un avocat si sa inceapa un proces pentru iesire din indiviziune.
În masa succesorală intră:

- bunurile cu care soţul a intrat în cea de-a doua căsătorie
- bunurile sale proprii dobîndite în timpul celei de-a doua căsătorii
- cota parte din bunurile comune rezultată în urma încetării comunităţii de bunuri prin deces.

Moştenitori:

- soţia supravieţuitoare - cota de 1/4 din masa succesorală
- cei doi copii - cota de 3/4 din masa succesorală (împreună)

Ceilalţi flămînzi (să înţeleg că şi cei numiţi anterior sunt flămînzi? - nu prea mi-a sunat bine exprimarea) nu au vocaţie succesorală concretă. Nici părinţii defunctului, nici fraţii sau surorile acestuia. Ei ar putea veni la succesiune doar dacă defunctul le-a lăsat bunuri prin testament.

Liviu S.Bordaş

Multumesc mult de tot pentru promptitudinea raspunsurilor.
Nu am primit inca nici un raspuns vizavi de afacere.
Scuzati cuvantul "flamanzi", dar m-am molipsit din ...viata... este uimitor cum se schimba oamenii in rau, atunci cand cred ei ca se pot alege cu ceva, in conditiile date.
Inca o data multumesc.
Afacerea intră în masa succesorală, sub forma părţilor sociale deţinute de defunct. Dacă statutul societăţii permite, societatea va continua cu moştenitorii, dacă şi ei doresc. Dacă nu, societatea fie se dizolvă (dacă era cu asociat unic), iar după lichidare activul rămas se împarte între moştenitori conform cotelor fiecăruia, fie moştenitorii vor primi echivalentul părţilor sociale, calculate pe baza bilanţului societăţii, ca şi cum defunctul s-ar fi retras din societate.

Liviu S.Bordaş