Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... transformarea unui teren industrial in teren ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

transformarea unui teren industrial in teren intravilan?

Buna,
doresc sa cumpar un teren care apartinea unei fabrici de mobila. in prezent este proprietatea unei pers. fizice, care are extras CF.Terenul este in prezent declarat teren industrial, si fizic se afla intre case.
Intrebarea mea este daca se poate transforma acest teren in teren intravilan? Daca nu se poate transforma, care sunt avantajele si dezavantajele?
Multumesc,
Se poate..trebuie sa va adresati primariei in raza careia se afla situat terenul cu o cerere insotia de documentatia aferenta... va spune de la primarie ce anume va trebuie
nu am pregatire de avocat, dar prin natura locului de munca, am facut numeroase documentatii pt lucrari care presupuneau trecerea unui teren (in general agricol) in intravilan.
se poate face trecerea, banuiesc in vederea realizarii unui imobil de locuit; in general documentatia necesara implica niste acorduri de la autoritati (vi le specifica cei de la primarie) si se axeaza in principal pe asigurarea utilitatilor (apa, energie, canalizare)