Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Interceptare convorbiri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Interceptare convorbiri

Buna ziua!
Am si eu o intrebare: daca o persoana a savarsit o infractiune, politia poate obtine stenograma convorbirilor telefonice daca persoana respectiva nu a fost urmarita pana in momentul in care a fost prinsa savarsind fapta infractionala?
Multumesc!
Interceptarile si inregistrarile daca nu s-au efectuat nu exista.
Nu exista stenograme decat in conditiile legii.
Si care sunt conditiile legii? Multumesc!
Din cele expuse de dvs. nu rezulta ca ar putea exista interceptari.
Sa obtina stenograma, va referiti la conversatia dintre cei doi? De unde sa o obtina? Conversatiile nu sunt inregistrate nicaieri, exista doar acele desfasuratoare de la telenonii in care sunt mentionate apelurile si durata lor.
Convorbirile sunt interceptate numai in conditiile prevazute de lege cand exista indicii temeinice pt savarsirea unei infractiuni grave. Cititi art 91^1-91^6 Cod procedura penala.