Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CASS pentru venituri din chirii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CASS pentru venituri din chirii

Sunt pensionara, platesc Cass pentru pensie, realizez venituri din inchirierea unui apartament. as dori sa stiu daca trebuie sa platesc Cass pentru acest venit.
Multumesc anticipat

Se plăteşte contribuţia la sănătate pentru venituri din chirii numai în cazul în care persoana nu obţine alte categorii de venituri impozabile, respectiv: salarii, venituri obţinute din activităţi independente, venituri din agricultură, silvicultură (Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, art. 257, alin 2, lit.e). In concluzie nu trebuie sa platiti.

Lucian Huzum, Consilier juridic