Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pt apel si recurs....sunt sanse? (divort si obtinerea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pt apel si recurs....sunt sanse? (divort si obtinerea unei pensii)

Buna seara! Va rog ,am nevoie de ceva informatii.Am o sora (casatorita de 17 ani) in Mangalia , acum are 43 ani si la 21 ani a facut un soc(avea grija de mama care la acel moment avea cancer si luni de zile a stat langa ea si a renuntat chiar si la scoala in acea perioada). Ideea e ca din acel moment a inceput sa aiba niste probleme de natura psihica- nu a suportat decesul mamei dar asta s-a intamplat !.Initial a inceput cu o psihoza discordanta pe fond afectiv si in momentul de fata e pensionata pe caz de boala grad ll accentuat cu o pensie sub 230 lei daca nu mai putin- cu diagnostic schizofrenie. De peste 20 ani ia medicatia zilnic, spala, gateste face piata , se comporta normal doar ca , cateodata mai face cate o criza. Stiu f bine ca aceste persoane nu trebuiesc jignite, terorizate fizic sau psihic- dimpotriva treb protejate pt ca de multe ori nu pot avea grija de ei singuri.. De lucrat nu a lucrat decat f putin pt ca boala o are de la varsta de 21 ani. A incercat din cand in cand dar nu s-a putut ; puteam sa-i explic eu mult si bine ca nu e adevarat ca totul se intampla numai in mintea ei.. spunea ca vorbeste lumea de la munca despre ea, auzea voci etc si asta insemna ca se apropia o criza astea erau manifestarile.. S-a casatorit , sotul ei a iubit-o f mult era foarte frumoasa si inteligenta si acesta s-a casatorit cu ea in aceste conditii stiind f bine ce probleme are. Totul a fost bine pana cand acum cativa ani cand a inceput sa o jigneasca f urat, sa o loveasca si stia cum sa loveasca sa nu ramana semne . O teroriza fizic si psihic , ii ascundea medicamentele sa nu le mai ia, dar acestea pt ea sunt vitale , nu poate intrerupe tratamentul Orice ii dadeam ei ,ca ii trimiteam haine, de toate, ca nu isi permitea el i le rupea, le taia cu foarfeca nu cumva sa beneficieze ea de ceva sa aiba ea ceva si pt ca nu merita ca nu munceste asa ii spunea! M-am suparat pe ea de multe ori pt ca ii spuneam sa mearga la medico-legal mereu de cate ori o lovea dar spunea ca nu are bani si ca ii e si rusine de ce zice lumea ca vecinii aud , vad.... si el ii repeta mereu ca;; rufele se spala doar in familie''. Ea mult timp nu mi-a spus nimic si asta de frica lui. Dar problema este ca el a facut multe.....dar numai in casa fara martori. Ea a chemat politia de mai multe ori dar nu prea s-a rez nimic- ca de , cam asa e pe la noi ! Iar el profita de faptul ca problema e la ea : adica e nebuna, ii spunea asta mereu- avea grija sa-i repete continuu, ca stiti- e si asta o tehnica de a teroriza omul, asa avea el grija de ea. Si tot timpul ii spunea ca pe ea cine o va crede? Ea a presupus ca el are pe cineva pt ca s-a schimbat total iar ea era geloasa sau nu stiu , poate a facut o obsesie vis-a-vis de el ca altfel nu-mi explic.,sau poate a devenit dependenta de el , obisnuiinta nu stiu dar cert e ca unui om cu o boala psihica nu-i repeti la culcare deasupra patului ,,omoara-te, omoara-te, cand te omori odata?'' sau ea sa faca tratament pt probleme psihice si el sa-i dea pumni in cap ca n-o mai suporta el ca asa i-a venit lui sau ca barbatul daca are chef isi calca si femeia in picioare, sau ca asa face el cand bea. Repet, ea tine f bine boala in frau, e f constiincioasa si isi ia medicatia ,este activa dar sa nu aiba contact cu multa lume in jur , se poarta normal, chiar ma mir ca a trecut peste divort. pt ca in toamna el a dat divort si i-a spus de la inceput ca poate ea sa faca ce ar face ca ii arata el ei ca nu va fii divortul in favoarea ei si nu m-ar mira acum dar cred ca cu un telefon simplu dat de fratele sau cu mare influenta a rezolvat benefic in favoarea lui. Imi cer scuze ca spun asa ceva dar e inuman si cred ca nici legal n-ar putea fii sa dai in acest caz o hotarare judecatoreasca sa spui ca se pronunta divortul din vina exclusiva a ei , sa se specifice ca intr-adevar are o boala psihica dar ca n-a facut nimic sa salveze situatia, ca s-a complacut, ca nu a facut nimic pt ea, ca mananca ciocolata f rar(da , a intrebat-o daca consuma ciocolata la proces si ea a zis ca ar manca dar nu-si permite decat rar), ca bea cafea(dar n-au specificat ca fara cofeina ci la modul general cafea).Nu stiu, dar cum poti spune ca un om cu o boala psihica in spate si pe care o duce toata viata asa, pt ca prin natura bolii ei depinde mereu de cineva si multe persoane cred ca stiu ce vreau sa spun, poate fii acuzata din vina exclusiva a ei? Dumnezeule , are o boala psihica - e de vina ca e bolnava ! eu asta inteleg, nu? Se specifica faptul ca el era violent verbal si fizic in hotararea jud dar asta a cantarit benefic tot in favoarea lui, n-a avut niciun impact la proces si faptul ca bea f des si ei ii era teama de el pt ca o ameninta sa nu spuna ce probleme are ea cu el pana cand ea n-a mai rezistat! Si ca avea pe cineva pe la servici pt ca el e cadru militar (si intr-adevar ,sora stia ce spune pt ca la 2 saptamani dupa divort s-a mutat aproape totusi de casa si sta cu acea persoana cu chirie). Se specifica faptul ca ea, sora, nu poate lucra pentru ca e pensionata pe caz de boala grad 2 accentuat si are o capacitate de randament de 30% in campul muncii si cu toate acestea el castiga divortul si scapa de ea cu o pensie de 200 lei .luna doar pe 1 an de zile si atat. Si totul s-a terminat..In societate el era ca o pisica dar in casa era ca un leu stiti vorba aia! ..Nu stiu , ideea e ca el cred ca s-a bazat ca o sa castige procesul invocand f mult si pus accent pe gelozia ei, dar credeti-ma asta la ea cred ca e obsesie. sau poate singurul ei sprijin insemna el pt ea nu stiu, si doar nu erau casatoriti de doar cativa ani!. Dar un om normal nu mai pate iubi pe cineva care tortureaza fizic , psihic si verbal, intr-adevar aici are ea o problema. Acesta cred ca a fost asul lui din maneca si ca...........a jucat mult teatru si a facut pe victima.Si ghinionul ei, ca n-a avut multe probe pt ca ce se intampla era acolo in casa, ca el nu era fraier sa o faca cu martori si cand aveau discutii ii lua telefonul si ii inchidea usa sa nu cumva sa dea de stire cuiva, o izola impotriva vointei ei ............ Vreau sa va intreb ce presupune apelul si recursul pt ca treb facut ceva , nu putem lasa asa situatia- nu mi se pare nici legal ,etic sau moral hotararea data- e ceva in neregula aici !!!! El indiferent de moment : ca atunci sau acum, cred ca s-a bazat f mult pe faptul ca nu are niciun ban si nu-si permite un divort sau recurs ea. Dar eu cu o alta sora care stam aici in Buc(si care si ea are nevoie de mine intr-un fel sau altul(de cateva luni ( pt ca are tot o forma de cancer si nu mai stiu cum sa mai fac) . Noi incercam sa o ajutam cum putem, suntem si la distanta , asta e. Si sa gasim si un avocat pt ca am vrea sa-l schimbam pe primul, nu ni se pare ca a facut ce treb, nu a cerut o expertiza med in favoarea ei sa dovedeasca in mod cert problemele medicale si ditamai dosarul medical numai cu internari si iesiri din spital de peste 15 ani.nu au contat ! II tot spunea sa stea linistita ca o sa fie bine sau sa-l sune ea pe el cand primeste prin posta hotararea. Ea trebuia sa-l tina la curent pe avocat. Da asa e...Problema e ca in Mangalia e orasul mic si avocati mai putini si nu prea ai posibilitatea sa ii schimbi din banalul motiv ca : sa nu iasa discutii intre ei , sa nu se puna rau unii cu altii. Nu stiu, sunt eu absurda? Sa fii avocat inseamna concurenta, asta-i jobul! Imi cer scuze dar a trebuit sa scriu in detaliu, pt a va exprima parerea si chiar astept un raspuns Va multumesc! Si ce presupune acel recurs si apel in general dar si ca pret. Se analizeaza dosarul si se da un verdict la C-ta am auzit sau exista un proces care implica iar martori ceva? Mai e util in acest caz o dovada de la medico-legal dupa divort dar inainte de a primi hotararea prin posta cu mentiunea concluzii: lovituri in zona occipitala cu un obiect dur dar nu necesita spitalizare?. Si......poate pleca de acasa el asa cum a si facut dar luand in lipsa ei mai multe obiexte electronice si de uz casnic etc atata timp cat nu s-a facut un partaj dar s-a pronuntat divortul ?Nu stiu dar cred ca mizeaza f mult el pe faptul ca ea nu se poate descurca nici pe plan material si nicicum altfel si uite asa el sta foarte linistit! Multumesc pt rabdare si o zi buna va doresc!
Nu sunt jurist, dar am de lucru cu justitia.
Dupa N consultari si experienta unui proces, am ajuns la concluzia ca poti muri cu dreptatea in mana, daca:
-nu-ti probezi dreptatea(martori, inscrisuri)
-daca nu ai un avocat bun, iar celalalt are unul istet.
Sfatul meu este urmatorul, sunt si eu Stan Patitul cu schimbatul avocatilor-nici la mine nu tine, cu aceleasi motivatii ca la Dvs.:
-mergeti la un avocat bun, din localitatea Dvs., cu tot ce aveti in dosar(copii), cereti consultanta, vedeti ce se mai poate face in favoarea surorii Dvs. Respectivul poate sa va scrie si apelul, sa-l motiveze, sa va indrume ce probe suplimentare ar fi in favoarea Dvs.
Pot fi aduse dovezi noi si martori, chiar si rudele pot fi martori. Daca apelul se judeca in alt oras, poate puteti sa angajati alt avocat, de ex. din Constanta.
Eu va spun, cu mana pe inima, un avocat bun este cheia succesului.
Daca sora Dvs. v-a povetit ce se intampla cu ea, puteti spune Dvs. in instanta ce v-a relatat, ca martor indirect.
Furtul intre soti este alta problema.
Sfatuiti-va pe viu cu un avocat bun, contracost si vedeti ce puteti face.