Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto.

Va rog frumos sa-mi raspunda cineva competent care stie exact care este situatia nu la urma raspunsului sa-mi zica (asa mi se pare)daca am recuperat taxa de poluare platita in 2008 iar acum am vindut masina cumparatorul trebuie sa o plateasca din nou?Ce acte trebuiesc la inmatriculare?Trebuie si aceasta adeverinta ca nu ai cerut innapoi taxa?Am mai pus astfel de intrebari pe forum si nu am fost lamurit complet.VA MULTUMESC:O
In conformitate cu prevederile OG nr. 1 din 2012 se suspenda pana la data de 01.01.2013 plata taxei in cazul primei transcrieri a dreptului de proprietate. In cazul dvs. ati platit taxa in anul 2008, ati recuperat-o, cumparatorul dvs. nu trebuie sa plateasca din nou aceasta taxa.
In privinta documentelor necesare la inmatriculare accesati site-ul prefeturii judetului unde locuiti, pagina - Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculări Vehicule.
Avand in vedere dispozitiile normei in vigoare este importanta data in care in anul 2008 a fost facuta plata
Nu toti cei care au inmatricualt masini de la 1 iulie 2008 au de primit bani inapoi, iar procentul nu este de 25% pentru toata lumea, ci aceasta e valoarea maxima.
Cei care au inmatriculat masini Euro 5 si cei cu autovehicule Euro 1, 2, 3, 4 si non-euro sub 1200 de centimetri cubi
nu au de recuperat nimic
.
Solicitantii trebuie sa mai stie ca nu vor recupera toti 25%, se poate ca procentul sa fie de 20% in unele cazuri sau 5%",
Formula de calcul poate fi consultata pe site-ul Administratiei Fondului de Mediu si astfel, cei interesati pot afla daca au bani de recuperat pentru a nu face un drum inutil la administratiile financiare.
Actele solicitate sunt urmatoarele:
-documentul doveditor al platii taxei pe poluare/ taxei speciale pentru autoturisme (chitanta fiscala/ordinul de plata si extrasul de cont), copia cartii de identitate a vehiculului si a certificatului de inmatriculare, cu prezentarea in original a acestora.
Solicitantii vor mai indica modalitatea in care doresc sa primeasca banii - numerar sau prin cont bancar.
Avand in vedere ca a recuperat integral taxa ,NU se pune problema recuperarii pana in 25%.
Pana in 1.01.2013 de cate ori se va schimba dreptul de proprietate ptr acea masina NU se va plati nici o taxa.Conform legii +ord de urgenta dupa 1.01.2013 daca se va schimba dreptul de proprietate se va plati taxa .
Mircea6707 a scris:

Va rog frumos sa-mi raspunda cineva competent care stie exact care este situatia nu la urma raspunsului sa-mi zica (asa mi se pare)daca am recuperat taxa de poluare platita in 2008 iar acum am vindut masina cumparatorul trebuie sa o plateasca din nou?Ce acte trebuiesc la inmatriculare?Trebuie si aceasta adeverinta ca nu ai cerut innapoi taxa?Am mai pus astfel de intrebari pe forum si nu am fost lamurit complet.VA MULTUMESC:O

Daca nici acum nu v-au "lamurit".........!!!