avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate sucursala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate sucursala

Cum se inregistreaza cheltuielile de constituire ale unei sucursale(firma mama este in Ungaria), in contabilitatea sucursalei sau a firmei mama?
Daca se inregistreaza in contabilitatea sucursalei, atunci banii cheltuiti pt. infiintarea ei pot fi adusi ca si aport in contul 4551(se poate face nota contabila 5311=4551 in acest caz)?
Profitul sucursalei cum va fi transferat catre firma mama?
Ma puteti lamuri ce bani pot fi transferati catre firma mama sau invers folosind contul 481?
Multumesc anticipat pentru orice idee in acest sens.

Alte discuții în legătură

Inregistrare depunere+retragere capital social dona77 dona77 Inregistrarea aportului capitalului social pentru un SRL nou infiintat se face direct in 5121, sau in 5311 (dupa imprumutarea firmei de catre ... (vezi toată discuția)
Inregistrari la infiintare srl camicami camicami se pot inregistra cheltuielile de constituire direct prin creditul contului 4551, prin nota contabila, pentru a evita inceperea registrului de casa pana in ... (vezi toată discuția)
Ch constituire anairam_unid anairam_unid buna ziua Am o firma neplatitoare de tva si am facut constituire acapitalului social si nu stiu cum sa inregistrez ch de constituire 456=1011 ... (vezi toată discuția)