avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... donatie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

donatie

este obligatorie acordare unei chitante pt donatie ,de la o persoana fizica la o persoana juridica?
Cel mai recent răspuns: bianca700207 , utilizator 10:22, 6 Februarie 2012
persoana juridica, elibereaza/face chitanta pentru orice suma incasata cash.
Pe langa chitanta mai si trebuie sa existe contractul de donatie, sau accept de donatie.
multumesc,am platit o cotizatie lunara catre un club de fotbal la care era inscris copilul meu,pe chitanta apare scris CONTRIBUTIE MEMBRU,care este intelesul exact al termenului?
ok,poate ca am intrebat gresit,termenul CNTRIBUTIE MEMBRU este corect?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de membru asociatie sportiva ella2389 ella2389 Buna ziua. Din nou va solicit ajutorul. Daca un club sportiv percepe o taxa de membru, se considera activitate economica? Ce inregistrari contabile efectueaza ... (vezi toată discuția)
Asociație sportiva Marcolea25 Marcolea25 Bună ziua. Îmi puteți spune va rog dacă pot trece pe chitanța oferita plătitorilor de taxa lunară ceea ce reprezinta ca și SPONSORIZARE? (vezi toată discuția)
Venituri din activitate economica sau activitate f.s.p. mariusf09 mariusf09 Un ONG, incheie contracte de prestari servicii cu comitete de parinti formate in diferite institutii(scoli, gradinite si altele) in baza carora presteaza ... (vezi toată discuția)